SÜT KRİZİ, ÜRETİCİLERİ ZOR DURUMDA BIRAKTI


Bu haber 2016-03-02 18:02:25 eklenmiş ve 1726 kez görüntülenmiştir.

Süt Fiyatlarındaki belirsizlik üreticileri zor durumda bıraktı. Ör-Koop Kalkınma kooperatifi Genel Müdürü Ünal Onal Süt Fiyatlarında dengesizliklerin krize neden olduğunu ve süt sektörünün zor günler yaşadığını belirtti.

Ünal Önal Değerlendirmesinde şunlara değindi  "Özellikle 2015 ayı TEMMUZ ayında başlayıp artarak devam eden ve bugünlerde krize dönüşen süt sektörü zor günler yaşamaktadır.

Ülkemizde süt üretimin her geçen artması, buna karşılık tüketimin yetersiz kalması nedeniyle sütte fazlalık oluştu.Üreticiler ve süt satan kooperatif, birlik ve firmalar sütünü değerinde satamaz hatta hiç pazarlayamaz duruma geldi.Türkiyenin birçok yerinde süt fiyatları 70-90 kuruşlara düştü.Bu esnada yem fiyatlarınında sürekli yükselmesi zararı dahada çoğalttı. Bu koşullarda üreticilerin faaliyetine devam etmeleri mümkün görünmemektedir.Bunun sonucu süt ineklerimiz kesilmeye başlanmıştır.2008 yılındada yaşadığımız benzer krizde üreticilerimizin  binlerce süt ineğimiz kesilmiş ardından canlı hayvan ithalatı yapılarak açık kapatılmaya çalışılmıştır.Ülkemiz ekonomisi bu krizde çok zararlar etmiştir. 

Bugün süt üretiminde fazlalığa neden olduğunu düşündüğüm sıfır faizli kredi ile tarım ve hayvancılıkla ilgisi olmayan şirket ve yatırımcıların büyük çiftlikler kurmasının önüne bir an önce geçilmelidir.

Yine tüketim teşvik edilerek 2013 yılında başlanan ve devam eden ancak krizi önlemede yetersiz kalan Okul sütü gibi projelerin genişletilerek devletimiz tarafından acilen uygulanması gerekmektedir.

Diğer yöntemde süt pazarına devletimizin çalışmalar yapmakta olduğu Et ve Süt kurumu vasıtasıyla fazlalık sütü satın alarak direkt müdahale etmesidir.

Süt piyasasına acilen müdahale edilerek üreticinin, süt satan firma, birlik ve kooperatiflerin ve dolayısıyla milli ekonomimizin kayıplar yaşamasının önlenmesini, yine üreticilerimizin çaresiz kalarak geçim kaynağı ineklerini kestirtmek zorunda kalmamasını temenni ediyorum."

ETİKETLER : Ör-Koop Süt Kriz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Facebook'tayız
Twitter'dayız
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2013 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Bagkur Sorgulama
izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   sex shop   vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   vibratör   iç giyim   sex shop   sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   işitme cihazı