Ticaret Odasından Güç birliği toplantısı

Nazilli Ticaret Odası Nazilli’de bir ilke imza atarak Nazilli ve çevre ilçe oda başkanları ve temsilcilerini bir araya getirerek Konsensüs oluşturdu.
Bu haber 2016-01-24 00:09:01 eklenmiş ve 1529 kez görüntülenmiştir.

Birlikten güç doğar mantığı ile hareket eden Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu meclis üyeleri ile birlikte Gönül Hanı Restaurantta oda Yönetim kurulu üyelerine, Meclis Üyelerine, Oda Başkanları ve temsilcilerine, Bölge temsilciliklerine bir yemek verdi.

20 Maddelik gündem ile bir araya gelen Oda Başkanları Seslerini en iyi şekilde duyurabilmek adına, bir araya toplandı.

Toplantının açılış konuşmasını Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan yaptı. Nuri Arslan Tüm oda başkanlarına toplantıya katıldıkları için teşekkürlerini sunarak konuşmasına başladı.

“Nazilli’de son yıllara gördüğümüz ve ne yazık ki önlem alamadığımız için kaybettiğimiz bir çok değer var biz bu akşam burada tüm oda başkanlarımız ile bir araya gelerek Nazilli’de bu kaybettiğimiz değerlerleri nasıl geri kazanabiliriz bundan sonraki süreçte gerek Nazili, Gerek Aydın, Gerekse Ankara’da neler yapabiliriz’i tartışmak amacındayız. Siz değerli oda ve temsilcilerimize sonsuz teşekkürlerimi bu bağlamda sunuyorum.

Bunun adına Siz nasıl derseniz güç Birliği tek ses nasıl yorumlarsanız yorumlayın amacımız Nazilli’yi daha iyi bir noktaya getirmek Bildiğiniz üzere Bizim Polis okulumuz vardı ancak ne yazık ki Polis okulumuzun yerinde kavak yelleri esiyor, bu önemli bir konu burası nasıl değerlendirilecek neler yapılacak bunları tartışmalıyız. Benim Bizzat bildiğim Polis okulunun buraya gelmeyeceğidir. Lise yapılması düşünülüyor ama ne olacağı konusunda net bir fikir yok henüz

Hastanemiz yetersiz

Diğer önemli bir konu hepinizin malumu olduğu üzere önceden iki hastanemiz vardı ancak bu gün büyük ama bir hastanemiz var. Fiziki koşullar bakımından oldukça iyi ancak personel yetersizliğinden dolayı Sağlık alanında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Eski hastane binalarımız ne olacak Çürümeye mi terk edilecek yoksa ne amaçla kullanılacak?

Üniversitemizi bağıra bağıra istiyoruz

Kentimizin önemli eksikliklerinden birisi de Üniversite. Burada Üniversitenin Vakıf Üniversitesinin mutlak suretle kurulmasından yanayız. Eğer biz bu üniversite olayını Sağlayabilirsek, inanın bu kentin ekonomisi de canlanır esnafımız da nefes alır duruma gelir.

Oda Başkanları görüşlerini bildirdi.

Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’ın yaptığı konuşmadan sonra Oda Başkanlarına söz verildi. Oda Başkanları da görüşlerini dile getirdiler.

Şoförler odası Başkanı Seyfi çalışkan, Bu organizasyonu gerçekleştiren Ticaret Odasına Sonsuz teşekkür ederek sık sık bir araya gelmenin gerekli olduğunun altını çizdi.

Fırıncılar Odası Başkanı Reşat Oflioğlu Tarım arazilerinin Sanayi alanına dönüştürülmesi gerektiğini bu alanların kullanıma açılması gerektiğini söyledi. Manifaturacılar Odası Başkanı Hüdai Tosun ise Gelir dağılımındaki eşitsizliğe dikkat çekerek Bağ-kur’unu ödeyemeyen esnafların olduğunu belirterek çözüm getirilmesini istedi.

Sanayiciye yer veremeyiz gerçekçi olalım

Tarım alanları konusunda fikirlerini söyleyen Nazilli Fırıncılar Odası Başkanı Reşat Oflioğlu’nun görüşlerine katılan Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, “Fabrika alanı yok ki Nereyi vereceğiz Sanayiciye? Biraz gerçekçi olalım olmayan yeri veremezsiniz. Öncelikli olarak bu tarım alanlarının ivedilik ile birlikte Sanayi alanına dönüştürmemiz gerekiyor tabi buda İmar Tadilat planları ile değerlendirilebilecek bir husustur.” Diyerek konuşmasını tamamladı.

Biz Yöre olarak isyankar Değiliz

Konu AVM’ler ve internet üzerinden satışlara geldiğinde ise Söz alan Ticaret Odası Meclis Başkanı Gürdal Yüzügüler, AVM’lere de, İnternet üzerinden satış yapan yerlere de “dur demeliyiz diyerek tepkisini dile getirdi.

Birlik ve beraberlik içinde olmak zorunda olduklarını da yineleyen Yüzügüler Konuşmasına Şu şekilde devam etti. “Eğer ki birlik beraberlik içerisinde olup sorunlarımızı paylaşmazsak her zaman büyük AVM'lerin isimleri altında ezilir, kaybolur gideriz. Hepimiz aynı gemideyiz, birimiz zarar gördüğü zaman bu zincirleme hepimize sirayet ediyor. Kampanyalar mı düzenleyeceğiz, "Esnafına sahip çık kampanyası mı ?", "Odana sahip çık kampanyası mı ?" ne gerekiyorsa yapalım, sessiz kalmayalım. Biz maalesef yöre olarak isyankar olmayan, her şeyi kabullenmiş, "Bunda da bir hayır vardır" diyen insanlar haline geldik. Değil, Sayın başkanlarım, yanlış bir şey varsa çıkalım söyleyelim. Derdimizi anlatalım. Biz derdimizi anlatmazsak, kimse bizim derdimizi bilmez. Hepimiz bir gemide olduğumuzu unutmayalım, birimiz batarsa hepimiz batarız"

Yapılan konuşmalardan sonra oda başkanları sorunları daha sonra kendi aralarında hem tartıştılar hem de sohbet etiller

 

 

 

İşte Ticaret Odasının hazırladığı 20 Maddelik sorunlar ve tespitlerine ilişkin çözümler

1. NAZİLLİ POLİS MESLEK YÜKSEK OKULU.

Depreme dayanıksız olduğu için binaları yıkılan Nazilli Polis Meslek Yüksek Okulu hakkında yetkililerin daha önceki açıklamaları; Okulun aynı yere tekrar inşa edileceği ve projenin İçişleri Bakanlığı Yatırım Bütçesine alındığı yönündeydi. Ancak geçen süre zarfında Meslek Yüksek Okulu Bina İnşaatıyla ilgili herhangi bir çalışma başlatılmamıştır. Nazilli’ye sağladığı olumlu vizyonun dışında okulda 145 emniyet personeli, 560 öğrenci ve 20 temizlik personeli istihdam edilmekte idi. 2011 yılı rakamlarına göre Nazilli’ye yaklaşık 10 milyon TL ekonomik katkı sağladığı bilinen polis okulu hakkında bölgemiz halkının kayıplarına ilişkin değerlendirmeler yapılması bölgemizin menfaatlerine uygun olacaktır.

Okulun tekrar Nazilli’ye kazandırılması imkansız gibi görünse de okul kampüsü Nazilli ve çevresine hizmet edecek büyük bir kompleks olarak değerlendirilmelidir.

2. NAZİLLİ SÜMER ÜNİVERSİTESİ.

1937 Yılında ATATÜRK tarafından hizmete açılan ve ülkemizin ilk sanayi kuruluşlarından biri olan Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası senelerce ülkemize hizmet ettikten sonra 2005 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’ne tahsis edilmiş, aradan geçen zamana rağmen beklenen fayda ve gelişme sağlanamamıştır.

600 Dönüm arazi üzerinde bulunan eski Sümerbank fabrikası tesisleri bugün ADÜ Sümer Kampüsü olarak Nazilli Belediyesi ve Nazilli yerel imkanları ile yenilenen ve yeniden yapılan pek çok anfi ve derslikle modern bir eğitim kampüsü haline almıştır. Ancak bu kampüsün sadece küçük bir bölümünde eğitim faaliyeti yapılmakta olup fiziki altyapı olarak ülkemizde pek fazla örneği olmayan ve atıl olarak bekleyen ATATÜRK’ün mirası tesislerin kurulacak olan NAZİLLİ SÜMER ÜNİVERSİTESİ ile yeniden canlandırılması bölgemiz açısından büyük önem taşımaktadır. Amacımız sadece Nazilli’nin değil Aydın’ın bir bütün olarak tarih ve turizmi birleştiren Üniversiteler şehri olarak anılmasıdır.

 

 

3. ATIL DURUMDAKİ ESKİ NAZİLLİ DEVLET HASTANESİ İLE ESKİ SSKHASTANESİ

Nazilli Yeşil Mahalleye yapılan 400 yataklı yeni Devlet Hastanesi bölgemizin sağlık hizmetlerindeki kalitesini yükseltmiş, fiziki imkanları ile bölge insanının adeta tıp fakültesi seviyesinde sağlık hizmeti almasını sağlamıştır. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ancak yeni hastanenin hizmete açılmasıyla iki önemli sağlık birimi atıl hale getirilmiş, hastane binaları, içindeki ekipmanları ile kaderine terk edilmiştir.

Halbuki yakın zamanda ek bina yapılan, tadilattan geçen bu sağlık birimlerinden bu gün dahi yararlanılabileceğini tahmin ediyoruz. Örneğin eski SSK Hastanesi Bölge Trafik veya İlkyardım Hastanesi olarak hizmet verebilir. Devlet Karayolu kenarında olması bu amaç için kullanılmasında büyük avantaj sağlayacaktır. Böylelikle Devlet Hastanesi üzerinde bulunan özellikle Acil Servis yoğunluğu da önlenmiş olacaktır.

4. AYDIN 1/100000 ÇEVRE DÜZENİ PLANI

Bölgemizde arazilerin önemli bir bölümü verimli tarım alanlarından oluştuğundan yeni ticaret ve sanayi işletmeleri açısından uygun yer bulmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Arsa fiyatları çok yüksektir ve aynı zamanda küçük parsellerden oluşmaktadır. Yeni işletme kurmak isteyenlerin önüne getirilen arazilerle ilgili bürokratik engeller de müteşebbisi yıldırmakta, bir çok girişim ve proje yatırım aşamasına gelmeden yok olmaktadır. Bu nedenle Aydın İli 1/100000 düzenleme planının meslek odalarının ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri de alınarak revize edilmesi gerekmektedir.

Denizli-Aydın arasındaki yaklaşık 120 kilometrelik Karayolunun alt ve üst kısımlarında atıl durumda bulunan bir çok arazi bulunmaktadır. Bu arazilerin bir kısmı Vakıflar veya Hazineye ait olup bir kısmı da özel mülktür. Arazilerin karayolu kenarında olması nedeniyle tarım amaçlı kullanılmaları da sınırlıdır. Denizli-Aydın Karayolu üzerinde İdare tarafından Ticaret ve İşletme alanlarının belirlenmesi ve 500 metre mesafaye kadar izin verilen bölgelerin ticaret alanı olarak işaretlenmesi halinde yeni işyerleri ve işletmeler için önemli bir alan yaratılmış olacaktır.

 

5. DOĞALGAZ ALTYAPI ÇALIŞMALARINDAKİ AKSAKLIKLAR

Doğalgaz, konutlar kadar sanayi tesisleri ve işletmeler için de hayati önem taşımaktadır. Elektrik, fuel oıl gibi sanayide yoğun olarak kullanılan girdi fiyatlarının yüksekliği üretim maliyetlerini arttırmakta özellikle ihracat ağırlıklı çalışan işletmeleri uluslararası piyasada zor durumda bırakmaktadır. Bölgemizden Doğalgaz boru hattı geçmesine rağmen bir çok işletme bu imkandan yoksundur. Doğalgaz dağıtımını üstlenen şirketin altyapı planlaması dışında veya uzağında kalan firmalardan bağlantı için çok yüksek ek maliyetler istenmektedir. Şirketin bu planlamayı yani doğalgaz altyapı haritasını hangi kriterlere göre oluşturduğu belli değildir. Bir mahallenin bir sokağından geçen gaz hattı bir alt veya üst sokaktan geçmemektedir

Bölgemizde doğalgaz altyapı çalışmalarının hızlandırılması gerekmektedir. Özellikle sanayi siteleri ve sanayi işletmelerinin bulunduğu bölgelere öncelik verilmelidir.

6. İŞYERLERİNİN İSTİHDAM TALEBİNİN KARŞILANAMAMASI.

Bölgemizde faaliyet gösteren, başta metal, makine ve sanayi olmak üzere tüm iş kollarında işçi sıkıntısı had safhadadır. Meslek edindirmeye yönelik yapılan kurs ve eğitimler de yeterli olmamaktadır. Bunun nedeni kişiyi çalışma yaşamının içine alan, yönlendiren, takip eden, keyfiyete dayalı işsizliği sorgulayan ve yaptırımı olan bir istihdam sisteminin bulunmamasıdır. Nazilli Ticaret Odası olarak iş ve iş yaşamıyla ilgili bu güne kadar yaptığımız veya iştirak ettiğimiz proje ve çalışmalarda tespit ettiğimiz en önemli husus; bölgemizde “İŞSİZLİKTEN ZİYADE İŞ BEĞENMEMEZLİK” olduğudur.

Avrupa Birliği ve bir çok gelişmiş ülkede uygulandığı gibi; (zorunlu eğitim, yüksek öğretim, askerlik, akıl ve beden sağlığının bulunmaması, yurt dışında ikamet, kısıtlılık hali ) gibi koşullar hariç olmak üzere; 18 yaşını bitirmiş her vatandaşın durumuna uygun bir işte çalışması teşvik edilmeli, mesleki vasfı yoksa meslek edindirmeye yönelik kurslara gitmesi zorunlu kılınmalı, iş-Kur tarafından yönlendirilen işyerlerinde çalışması sağlanmalı, bütün bu uğraşlara rağmen çalışmaması durumunda; belirli yaptırımlar uygulanmalı, mutlak surette kendine ve topluma yarar sağlayacak bir işte çalışmasını sağlayacak yasal düzenleme ve koşullar getirilmelidir.

 

 

7. BÖLGEMİZDE BULUNAN TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİNİN DONANIM YETERSİZLİĞİ

Sanayi ve imalat sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamada alternatifi olmayan teknik ve endüstri meslek liselerinin başta CNC tezgahı olmak üzere çok önemli makine ekipman eksiklikleri bulunmaktadır. Nazilli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesindeki öğrenciler eğitimlerini sanal ortamdan yararlanarak yapmaktadırlar.

Bölgemizdeki sanayi işletmelerinin ihtiyaç duyduğu CNC Torna Tezgahı elemanı, CNC Yatay İşleme Tezgahı (Fanuc yazılımlı) personeli ve BOX tipi Pişirme Fırını personelinin eğitim göreceği bu makinalar maalesef eğitim veren kurumlarda bulunmamaktadır.

8. KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER İÇİN FİNANS KAYNAKLARININ YETERSİZLİĞİ

Ülkemizdeki üretim ve imalat sektörünün % 97’ sini KOBİ olarak adlandırdığımız Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler oluşturmaktadır. Ancak uygun maliyetli Finans kaynaklarına ve Kredilere ulaşmada en büyük sıkıntıyı yine bu işletmelerimiz yaşamaktadır. Özellikle KOSGEB kredilerinde Bankacılık Sistemi az riskli ve sürekli kredi kullanan işletmelere öncelik verdiğinden gerçek ihtiyaç sahibi küçük ölçekli işletmeler bu tür finans kaynaklarından yeterince yararlanamamaktadır. Ayrıca 16.Aralık.2015 tarihli R.Gazetede yayımlanan Kobi finans desteklerinde sadece belirli bir kesimin destek kapsamına alınması, bu durumu daha içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir.

Özellikle KOSGEB tarafından tahsis edilen “can suyu kredileri” için kredi değerlendirme aşamasında Odaların da görüş ve öneri verme imkan ve yetkisine sahip olmaları gerektiğini düşünüyoruz. KOSGEB kredilerinde riskin tamamen Banka’da olması doğal olarak kredi verilecek işletmenin de Banka tarafından belirlenmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle yine Bankacılık sistemi içinde ancak Odaların da karar mekanizması içinde yer alacağı bir Kredi Değerlendirme sisteminin oluşturulması düşüncesindeyiz.

 

 

9. ÇEK YASASI İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER

Dünyada sadece ülkemizde, nakit ödeme aracı olan çek ile yapılan ödemeler vadeli olarak yapılmaktadır. Sayın TOBB Başkanımızın “ekonomik suçun cezasının ekonomik olmalıdır” görüşüne katılıyor olsak da ticaret yapanın da ekonomik olarak korunduğu bir düzenleme taraftarıyız. Çek mağdurlarının sayısının gün geçtikçe arttığı ülkemizde, çek ile ticaret yapmak neredeyse söz ile ticaret yapmak kadar riskli hale gelmiştir.

Çeki veren kurumun (bankanın) verdiği çek karşılığında sorumluluğunun artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Finans kurumlarının belirli kriterleri değerlendirerek verdiği çek yapraklarına en az yarısı kadar kefil olması gerekmektedir. Çek karnelerine yazılan rakamların bir üst limiti de olmalıdır. Kişinin elindeki çek karnesinin yaprak sayısına göre yapabileceği maksimum borçlanma tutarı banka tarafından risk analizleri yapılarak belirlenmelidir.

Bu sayede çek kullanan kişilerin sınırsız bir ticaret hacmine ulaşmasının önüne geçilebilir. Bankalara yüklenecek sorumluluklarla da çek kullanımının azalması ve belirli bir denetim altında yapılması sağlanabilir.

10. YATIRIM ORTAMI İYİLEŞTİRİLMELİ VE BÜROKRASİ AZALTILMALIDIR

Yatırım yapmak isteyen girişimcinin karşısına çıkarılan bürokratik engeller ve yatırım yapma sürecinin uzatılması girişimciyi pes etme noktasına getirmektedir.Yatırım yapma sürecinde ilk adım olan yatırımların yer seçimi ile ilgili bürokratik süreç mümkün olduğu kadar sadeleştirilmeli ve hızlandırılmalıdır.

Mesleki Odaların görüşleri alınarak oluşturulacak Bölgesel Kalkınma Planlarında yatırım alanları (ağır sanayi, sanayi ve küçük sanayi bölgeleri, turizm alanları, OSB’ler, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, küçük sanayi siteleri belirlenmeli) net bir şekilde ifade edilmelidir.

Diğer bir deyişle her İlin yatırım haritası çıkarılmalıdır. Bölgesel bazda hazırlanacak bu yatırım haritasında, yatırımla ilgili alan belirlemeleri dışında kara, hava ve denizyolu ulaşım imkanları, liman ve havaalanları, demiryolu güzergahları, maden ve hammadde kaynakları, enerji üretim santralleri vb. olanaklar belirlenmelidir.

Yatırımcı yatırım yapmak istediğinde çeşitli seçenekler önüne konabilmelidir. Yatırımların mevcut OSB’ler içerisine yapılması sağlanmalıdır. Yatırımcı bu konuda bilgilendirilmeli ve yönlendirilmelidir.

Yatırım gerçekleştirme sürecinde, çeşitli kamu kurumlarından izin alma esnasında işleyişin hızlandırılması için bir takım kanun ve yönetmelikler (İmar Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Çevre Kanunu, Orman Kanunu, Toprak Koruma Kanunu, ve bunlara ait yönetmelikler) günümüz şartlarına göre revize edilmeli ve süreç hızlandırılmalıdır.

Arazi temini, tesis inşaatı, iskân ruhsatı ve faaliyete geçme izinleri süreçleri, detaylı ve tutarlı bir şekilde tanımlanmalı ve yatırımcının kamu kurumları arasında tenis topu gibi gidip gelmesi engellenmelidir.

11. KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM KURULUNDA İLÇE ODALARININ TEMSİL EDİLMEMESİ

5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanunun Yönetim Kurulunun belirlenmesini düzenleyen 10.maddesinde ; (……. birden fazla ilden oluşan bölgelerdeki illerde; ticaret ve sanayi odalarının ayrı ayrı kurulmuş bulunması halinde, yönetim kurulunda yer alacak temsilci Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.) hükmü yer almaktadır. Bu düzenleme İlçe Ticaret Odalarının Kalkınma Ajanslarının Yönetim Kurulunda görev almasını engelleyen ve geçerli bir nedeni olmayan gayri adil bir uygulamadır.

Söz konusu yasa maddesinin yeniden değerlendirilmesi ve ilçe Odalarının da Yatırım Ajansları Yönetiminde söz sahibi olmasını sağlayacak düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

İl odalarının hem yapı olarak hem de mevzuat gereği ilçe odalarını temsil hakkı bulunmadığından Kalkınma Bakanlığı’na ilçelerimizin sorunları yeterince aktarılamamaktadır.

12. İŞ YERİ AÇMA RUHSATI OLMADAN ÇALIŞAN İŞYERLERİ

Yeni kurulan işletmeler ile ilgili tespit ettiğimiz noksanlıklardan bir tanesi de bazı işletmelerin sadece Maliye kaydı ile faaliyetine devam etmesidir. Bağlı olduğu Belediye’den İşyeri Açma Ruhsatı almamakta, durumuna uygun Meslek Odasına kaydını yaptırmamaktadır.

Bu konuda başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm Belediyelerin daha dikkatli olması, denetimlerde bu hususu göz ardı etmemesi gerekmektedir. İşyeri açma ruhsatı olmadan elektrik-su-doğalgaz vb diğer aboneliklerin alınmaması sağlanmalıdır.

Ayrıca İşyeri Ruhsatı başvurularında mutlak surette Oda kayıt Belgesi istenmelidir. İşyeri Ruhsatı olmayan, Oda kaydı bulunmayan bazı işletmelerin yaptığı hatalı ve yanlış işlemlerin telafisi mümkün olmamaktadır. Her türlü denetimden uzak bu işletmeler hakkında özellikle tüketici şikayetleri yoğun olarak yaşanmaktadır.

Bu nedenle Oda temsilcileri olarak en kısa sürede Belediyeler ile irtibata geçmek zorundayız.

13. AYDIN DENİZLİ KARAYOLUNDA YAŞANAN TRAFİK YOĞUNLUĞU VE YAPILMASI İSTENEN YENİ HAVAALANI YERİNİN DOĞRU TESPİT EDİLMESİ

Aydın ilinin doğusu ulaşım konusunda Türkiye’nin en şanssız bölgesinde yer almaktadır. Hem demiryolu hattı açısından hem karayolu açısından hem de hava ulaşımı açısından bölgemiz büyük sorunlarla mücadele etmektedir.

Aydın ilinin doğusunda Buharkent ilçesinden Aydın Merkez’e kadar olan karayolu hattındaki araç yoğunluğu ulaşımı olumsuz etkilemektedir. Sık sık merkezi yerleşim yerlerinin içerisinden geçmek zorunda kalan araçlar bölge insanı için de tehdit unsuru oluşturmaktadır. Sık sık trafik ışıkları ile durdurulan trafik de ulaşımı engellemektedir. Tek yönde ortalama dakikada 14 araç geçmekte, bu da günlük 20.000 civarında bir aracın tek yönde trafik yoğunluğu oluşturmasına sebep olmaktadır. Aydından başlayıp Denizli’ye kadar devam eden Otoban çalışmasının bir an önce tamamlanması hem ülkemiz hem de bölgemiz açısından büyük önem arz etmektedir.

Öte yandan bölgemizde yüksek hızlı tren ve hızlı tren hatlarının hala tamamlanmamış olması bölge insanımızın diğer il ve ilçelerle ulaşımını ve bağlantısını sınırlandırmaktadır. Bu da rekabette dezavantaja sebep olmaktadır.

Aynı şekilde Nazilli ve Buharkent arasına yapılacak bir havalimanı da hem Aydın’a hem de Nazilli’ye hem de Denizli’ye hem de bölgedeki Kiraz, Ödemiş ve Beydağ gibi çevre ilçelere hizmet edecektir.

14. İLÇE BELEDİYELERİNE VE DİĞER KAMU KURUMLARINA BÜTÇEDEN AYRILAN PAYIN NÜFUS YOĞUNLUĞU İLE DOĞRU ORANTILI OLMAMASI

2014 yılında nüfus sayısı ve diğer kriterlere göre Büyükşehir ilan edilen Aydın İlimizde bir çok Belediye kapatılmış, mevcut ilçe Belediyelerinin Bütçe ve harcama imkanları yeni yasa hükümlerine göre belirlenmiştir.

Ancak bu noktada Büyükşehir Bütçesinden ilçe Belediyelerine aktarılacak tutarın belirlenmesinde hangi kriterlerin esas alındığı tam olarak anlaşılamamaktadır. Yine aynı sorun diğer kamu kurum ve kuruluşları için de geçerlidir.

40 İlden daha büyük bir ekonomik ve sosyal nüfus yapısına sahip olan Nazilli ve çevre altı ilçe (Sultanhisar,Yenipazar,Bozdoğan,Kuyucak,Karacasu,Buharkent) bölgesi Büyükşehir Bütçesinden ve merkezi bütçeden hak ettiği payı alamamaktadır.

Bu nedenle meslek kuruluşları ve Sivil toplum örgütleri olarak bu konuda çalışma yapılması kanaatindeyiz.

Yukarıdaki sorunların dışında sorumluluk sahamızdaki ilçelerimizin de kendilerine özgü temel sorunları aşağıdaki gibi tespit edilmiştir:

15. Buharkent İlçemizin OSB Sorunu ve Sanayi Alanı Sorunu

Buharkent ilçemizin uzun yıllardır faaliyete geçmeyi bekleyen atıl durumda bir OSB alanı bulunmaktadır. Buharkent ilçemizde yatırımcılar bu sorunun çözümünü beklemektedir. Aynı zamanda Buharkent’in çok geniş bir alanını Jeotermal yatırım alanı ve tarım alanı olarak işaretlenmesi, Buharkent ilçesinde Sanayiye dayalı yatırımın yapılamamasına sebep olmaktadır. Jeotermal suyun özel sektör tarafından seracılık ve Jeotermal otellerde kullanımına ilişkin yasal engeller ise jeotermal yatırımlar için ayrılmış alanların değerlendirilememesine sebep olmaktadır.

16. Bozdoğan İlçesi:

Bozdoğan ilçemizde mermer işletmelerimizin ortak sorunu olan “atık” sorunu için işletmelerimiz ortak atık alanları oluşturulması, bu konularda yatırımcılarımıza destek olunmasını ve yatırımcılarımızı teşvik edecek düzenlemeler yapılmasını beklemektedir.

17. Sultanhisar İlçemiz:

Seracılıkta ve çilek üretiminde bölgemizin öncü ilçeleri arasında olan ilçemiz, hem ürün bazında teşvikler ile hem de jeotermal kaynak kullanımında düzenleme yapılması ile bölgemizde katma değer oluşturacak düzenlemeler beklemektedir.

18. Karacasu İlçemiz:

Dericilik üretiminde Türkiye’de önemli bir yere sahip olan Karacasu’daki deri imalathaneleri kendilerine sağlanacak hibe ve teşvikler ile modern tesisler yapma arzusu içerisindeler. Deriyi işleyerek son mamul haline getirecek tesislerin kurulması bölgeye ek yatırım yapılmasına ve bölge halkının dericilik sektöründen daha çok kalkınmasına sebep olacaktır.

Aynı zamanda ilçemizde uzun yıllardır yapımı devam eden ve tamamlanamayan devlet karayolunun bir an önce bitirtilmesi bçlge turizmine, sanayisine ve dolayısıyla bölge halkına büyük getiri sağlayacaktır.

19. Turizm Sorunu

Aydın ilimizin en doğusundan en batısına kadar 21 adet antik kent bulunmaktadır. Yine odamızın sorumluluk sahasındaki Aydın ilinin doğu ilçelerinde çok önemli Kayra kentlerinden Afrodisias ve Nysa antik kentleri bulunmaktadır. Hem ulusal hem de uluslararası doğa turizmi pazarında çok büyük değerlere bölgemiz ev sahipliği yapmıştır. Ticaertin en büyük hamlesi olan “paranın kullanımı” Lidyalılar tarafındanilk defa Nazilli ilçesinin Mastavra bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Ünlü coğrafyacı bilgin Strabon bu bölgelerde bulunmuştur ve eğitim görmüştür. Heredot bölgemiz için Bizim gökyüzünün altında gördüğümüz en güzel yer yüzü” ifadelerini kullanmış, yine Evliya Çelebi “dağlarından yağ, ovalarından bal akan diyarlar” ifadeleri ile bölgemizi tanımlamıştır.

Bu kadar güzel ve verimli bir coğrafyanın turizm gelirleri neredeyse yok denilecek kadar azdır. İlgili Bakanlığımızca bölgede deniz turizmi ile tarih – doğa turizminin entegre edileceği yatırımlarla Aydın ilimizin turizm gelirlerinin en az 4 kat artması beklenmektedir.

20. Uzun Yaşam Markası

Bilindiği üzere Nazilli ilçemiz, ülkemizin “uzun yaşam” merkezi konumundadır. En uzun ömürlü insanlar Nazilli ilçemizde yaşamaktadır. Uzun yaşam markası Nazilli Ticaret Odası tarafından tescillenmiş bir marka olmakla birlikte bu marka üzerinde hiçbir çalışma yapılmamış, markanın bölgemizin lehine fayda sağlayabilecek hiçbir çalışma yapılmamıştır. Nazilli ticaret Odası meclisinin yapacağı ve gelecek günlerde kamuoyu ile paylaşacağı “uzun yaşam” markasının geliştirilmesine yönelik çalışmalar için yapılacak yatırımların ve harcamaların desteklenmesi için odamızın başlatacağı çalışmalara hem maddi hem manevi destek beklemekteyiz.

ETİKETLER : Nazilli Ticaret Odası Güç birliği Nazilli Nuri Arslan Gürdal Yüzügüler Özlem Çerçioğlu Haluk Alıcık
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Facebook'tayız
Twitter'dayız
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2013 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Bagkur Sorgulama
izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   sex shop   vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   vibratör   iç giyim   sex shop   sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   işitme cihazı