NURİ ARSLAN'DAN MALİYETLER HAKKINDA AÇIKLAMA

Maliyetlerdeki Düzensiz ve Beklenmedik Artışlar Tüccar ve Sanayiciyi Olumsuz Etkiler
Bu haber 2016-01-21 19:32:16 eklenmiş ve 976 kez görüntülenmiştir.

2016 yılı başında ülke genelinde açıklanan ve açıklanması beklenen ekonomik paketler tüm ülkenin gündemini oluşturmaya devam ederken Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri ARSLAN, işverene yüklenen maliyet artışlarının üretimi ve ticareti sekteye uğratmaması konusunda hassas davranılması gerektiğine dikkat çekti.

Asgari Ücret Artışı Tüm Ücret Seviyelerini Tetikledi

İlk artış asgari ücret zammına yapıldı ve asgari ücret 1300 TL’ye yükseltildi. Bu yükseltme ile asgari ücret üzerinde çalışan nitelikli iş gücü, asgari ücret ile aralarındaki farkın kapandığını, kendilerine de zam yapılması gerektiğini dile getirmeye başladılar. Konu hakkında açıklama yapan Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri ARSLAN işletmelerin maliyetlerindeki hızlı ve düzensiz artışın fiyatları tetiklediğini, bu durumun kısa vadede ticareti sekteye uğrattığını, uzun vadede ise enflasyonu tetikleyeceğine değindi.

Taşıt Sigortalarındaki Artış, Nakliyeciler İçin Önemli Bir Maliyet Artışına sebep Oldu

Zorunlu taşıt sigortalarında yapılan artışın bireysel taşıt kullanıcılarını olumsuz etkilediği gibi nakliye işi ile uğraşan ya da araç sayısı fazla olan işletmelerde önemli bir artışa sebep olması sebebiyle üyelerinin sık sık kendilerine müracaatta bulunduğunu da ifade eden Nuri ARSLAN “taşıt sigortası, elektrik, doğalgaz, sigorta primleri gibi ikamesi olmayan maliyet kalemlerindeki artışlardan üyelerimiz doğrudan etkilenmektedir. Bir taraftan yoğun rekabetle uğraşan sanayici ve tüccar, diğer taraftan ani fiyat artışlarına ayak uydurmakta zorlanmaktadır. Hızlı fiyat dalgalanmaları piyasalarda ani durgunluklar oluştururken, tedirginliği de beraberinde getirmektedir.” İfadelerine yer verdi.

Merdiven Altı Özendirilmemelidir

Kayıt dışı ekonomi konusunda da uyarılarda bulunan Arslan sözlerine şöyle devam etti “Hükümetimiz yıllardır merdiven altı diye tabir edilen kayıt dışı üretim ve ticaret yapanlarla mücadele etmektedir. Bu mücadele ile olumlu ve uzun mesafeler kat edilmiştir. Hal böyle iken ani maliyet artışları ile birlikte dürüst tüccar ve sanayicinin merdiven altı işletmeler ile zaten zor olan rekabeti iyice zorlaşmıştır. Bu artışların merdiven altının güçlenmesine ve canlanmasına sebep olmaması için önleyici tedbirler muhakkak alınmalıdır. Dürüst tüccar korunmalı, maliyet artışlarının fırsatçıların işlerini kolaylaştırmaması için önlemler alınmalıdır.”

ETİKETLER : Nazilli Ticaret Odası Nazilli Ekonomi Maliyet Artışları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Facebook'tayız
Twitter'dayız
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2013 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Bagkur Sorgulama
izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   sex shop   vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   vibratör   iç giyim   sex shop   sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   işitme cihazı