GAZİLER GÜNÜ ETKİNLİKLER İLE KUTLANDI

Aydın’ın Nazilli ilçesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve Gazi unvanı verilişi ve Gaziler Günü nedeniyle bir dizi etkinlikler düzenlendi.
Bu haber 2022-09-19 16:54:15 eklenmiş ve 58 kez görüntülenmiştir.

Nazilli İstasyon Meydanında bulunan Atatürk anıtı önünde başlayan etkinliğe Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Yıldırım, İlçe Müftüsü Selami Bayrakçı, İlçe Daire Müdürleri ve Amirleri, Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan Karataş, Nazilli Şehit Aileleri Derneği Başkanı Jale Keskin, şehit ve gazi yakınları katıldı. Törenler Nazilli Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Gaziler Derneği çelenklerinin sunumu ile başlarken, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının devam etti. Etkinliklere Çelenk koyma törenin ardından Eğriboyun Mezarlığındaki şehit ve Gazi Mezarları ziyaret edildi, dualar okundu ve çiçekler kondu. Son olarak Türkiye Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şubesinin dernek binasına gidilerek 5 bin kişilik lokma ve tavuk pilav hayrı yapıldı.

-Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan Karataş, ‘Gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir’

19 Eylül Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğruna canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı, anıldığı bir gün olduğunu ifade eden Başkan Karataş, Kurtuluş Savaşındaki mücadeleyi anlattı. Karataş konuşmasının devamında, “Sakarya zaferinin anısına başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e Türk milleti adına TBMM'si 19 Eylül 1921 de Gazilik ünvanı ile mareşallik rütbesi tevcih etmiştir. Üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için vatana dönüşmesi bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi; ölürsem şehit, kalırsam Gazi deyişinde saklıdır. Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin Doğu Akdeniz'de Ege'de Suriye ve Irak'ta sömürücü emperyalıst devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onların maşası terör örgütlerinin hedefleri; ülkemizde karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla sömürü planı olan Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır”

Başkan Hasan Karataş, ‘Bu gün gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür’

Bahattin ALBAYRAK / NAZİLLİ (Aydın),  DHA –  19 Eylül’ün kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günü olduğunu dile getiren Başkan Karataş, “Bugüne kadar sergilenen her türlü hainlik Türk silahlı kuvvetlerinin vatansever ve kahraman askerleri ile kahraman Polis, güvenlik korucusu ve Kuvayi Milliye ruhu taşıyan halkımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır. Asil Türk milletinin bağrından çıkmış şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi, inanıyoruz ki kan dökülerek vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. 19 Eylül savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Kahraman gaziler, gaziler gününüz kutlu olsun” ifadelerine yer verdi. 

İstasyon Meydanındaki törende Kıbrıs Gazisi polis emeklisi Fahrettin Konaklı şekerinin düşmesi sonucu birden fenalaşarak yere yığıldı. Etrafındakiler tarafından hemen müdahale edilen Konaklı çağrılan sağlık ekiplerince Nazilli Devlet Hastanesine sevki sağlandı.

Nazilli de düzenlenen etkinlikler kapsamında Eğriboyun mezarlığında bulunan Şehitler Mezarlığı ve Gaziler Mezarlıkları ziyaret edilerek protokol üyelerince ve ziyaretçiler tarafından şehitlerin ve gazilerin mezarlarına karanfil ve gül bırakıldı. 

İlçe Müftüsü Selami Bayrakçı tarafından mezarlıklarda Kuranı Kerim ve dualar okundu. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2022 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA