ATATÜRKSÜZ 85 YIL


Bu haber 2022-04-24 01:40:17 eklenmiş ve 86 kez görüntülenmiştir.

 

Nazilli, 9 Ekim 1937 yılında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Sümerbank fabrika açılışı münasebeyitle ağırlamıştır. Hasta olmasına rağmen, her fabrika bir kaledir ideası ile açılışa gelmiştir. Bunu her bir hemşehrimiz bilmektedir fakat aradan geçen 85 yıl sonra ne durumdayız? Kapanan fabrikanın külleri hala yerinde durmaktadır ama beklenen olmamış ve fabrika küllerinden doğmamıştır. Doğması için bireysel olarak şahsım ve yönetiminde olduğum kurum ve kuruluşlarla çaba gösterdik. Birçok siyasi aktörde bu çabayı dillendirdi lakin sonuç aynı bir sonuç alamadık. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün emanetine koca şehir sahip çıkamamıştır. Bu  bir utançtır Nazilli için ve en başta şahsım için. Bu bir özeleştiridir.

Bahaneler yada detaylara lüzum yok, 2016 yılında hedeflediğimiz bu yoldan sapanlar, yanılanlar ve farklı rüzgarlar ile başka algılara kurban olanlara diyecek sözüm yok. Bu mesele benim meselemdir. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe hitabesinden esinlenerek bu görevi üstlendiğimi yıllardır söylüyorum. Bazı noktalara geldik evet ama bu yeterli değildir. Daha da hırslanmak ve çaba göstermek adına, köşemde kamuya tekrar söz vererek bu yolda daha hırslı ve öncü olacağımı dile getirmek istiyorum. Tarihe bir not düşecek bir yazı ile geleceğe sorumluluğumun farkındayım. Bu fabrikanın önemini herkes biliyor, eksikliğini de sadece Nazilli değil, tüm Türkiye hissetmektedir. Çünkü Sümerbank sadece Nazilli ile sınırlı bir fabrika değildi. Şubeleri ve fabrikaları ile Tüm bölgelere erişimi vardı. Halkçı bir fabrikanın ülke çıkarlarını gözetmesi kadar ne güzel olabilirdi ki?

Şuana kadar dayatılan, yerli üretimden uzaklaştıran üretim ve tüketim sisteminin etkilerini gördük. Ekonomik kriz ve buhran devrine çoktan girdik. Geçtiğimiz yıl Gazeteci Ömer DURAN ile yapmış olduğumuz programlarda bu krizin daha da derinleşeceğinin sinyallerini vermiştik ve üzülerek haklı çıkmaktan mutsuzum.

Dolar kurunu sabit tutmak için öne atılan, korumalı mevduat hesaplarına yaklaşık 300 bin kadar kişi dahil olmuş ve şimdi onların ödeme günü geliyor kademe kademe, 85 milyon 300 bin kişiye faiz ödemeye hazır mıyız? Unutmayın bu faizler gün gelecek ödenemeyecek hale gelebilecektir. Dikkatinizi çekerim. Umarım yeniden haklı çıkmam.

85 yıl kadar önce, Nazilli tren garından uğurladığımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü özlem, hasret ve dehası ile anıyorum. Bir daha gelseydin, hangi yüzle tren garındsa karşılayacağımızı düşünüyorum kara kara… En azından hala bitmeyen meydan muharebesi halindeki Tren garı alanındaki inşaat bile başlı başına bitmeyişi ile rahatsız edici… Ekonomiye, Sümerbank’a ve yıkılan Sümer evlere hiç gelmiyorum… 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2022 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA