KALBİNİN SESİNİ DİNLE


Bu haber 2022-01-14 20:38:31 eklenmiş ve 102 kez görüntülenmiştir.

Zorluklarla elde ettiklerinizi bırakmanız kolay olmayacak. Nefisle uğraşmak zevkli bir iş olmadığı için kendi kendinizi tanımanız kolay olmayacak. Maddi bilgiler manevi kapıları açmak içindi. Bildikleriniz size yol göstermiyorsa o bilgilerinde kıymeti yoktur. Bildiklerinizle, inandıklarınızla ne kadar övünürseniz övünün, ne kadar için için böbürlenirseniz böbürlenin, kendinizi ne kadar garantide hissederseniz hissedin, kendinizi tanımanız için onlara bir kenara bırakmak gerektiğini anlamanız kolay olmayacak. Bozuk zihniyetin yuvarladığı çığdan kendinizi kurtarmanız kolay olmayacak. Tek başınıza korunamayacaksınız. Daha, sizi kurtaracak olanın ne olduğunu bile bilmiyorsunuz. Sizi koruyacak olan dışarıda değil kendi içinizdedir. Dışarıda hiçbir şey bulamazsınız. Geç kalmadan kendi kendinizi arayın, sorun. Gerçekler  sessiz ve saklıdırlar. Onun içindir ki çok az kişi biliyor. Neden sizde o bilenlerden olmayasınız.

Şüpheniz varsa, o şüphenizi bir insan gideremez, cevap veremez. Uykuda olandan bilgi alamazsınız, siz kendi kendinize bile samimi değilsiniz demektir. Onun için önce kendinize soru sormasını öğrenceksiniz. Kimse size deli demez merak etmeyin. İnandıklarınız ve bildikleriniz size kafi geliyorsa kendinizi bir kez olsun inceleme zahmetine katlanın. Elde ettiklerinizin ne kadar boş olduğunu göreceksiniz. Bu durumda kendinizi koruyamazsınız. Doğarken yalnızdınız ölürkende yalnız olacaksınız. Taşıyıp götüreceğiniz, bilgilerinizi, inançlarınızı doğarken beraberinizde getirmediniz. Buradan alıp götürmeye çalışıyorsunuz, onlar buranın malı. Eğer götürürseniz bırakmak için tekrar geleceksiniz, yani tekrar doğarsınız. Şu anda yaşıyorsanız bir önceki hayatlarınızdan gene bir şeyler taşımış olmalısınız ki, buraya bırakmaya geldiğinizi gene unuttunuz. Bunları hatırlamalıyız. Etrafınızla o kadar çok meşgulsünüz ki bu meşguliyet kendi iç varlığınızı tamamen unutturmuş gibidir. Bir yakınınızın cenazesinde iki damla gözyaşı ve birkaç dakikalık mırıldadığınız dualar sizi size hatırlatmaz. Burada alışılagelen hareketler şuursuz ve dogmatik hareketlerdir. Neyi niçin yaptığınızı bilmek zorundasınız. İnsan öyle basitçe doğup öyle basitçe giden sıradan bir varlık değildir. Doğumun ve ölümün hikmetinin peşine düşeceksiniz. Hatta daha da ötelerini araştıracaksınız. Dünyada misafir olduğunuzun bilgisi lafta kalıyorsa, sizi geliştirmiyorsa o bilgininde size hayrı yoktur. Siz basit bir insan değilsiniz. Zaten hiçbir insan basit değildir. Kalabalığa bakmayalım. Sürülerde kalabalıktır. Siz ya kendinizin efendisi olacaksınız ya da çoban olacaksınız. Çünkü insana bu yakışır. Kimsenin bundan bir çıkarı yok. Bir anne sütünü bebeğine satmayı nasıl düşünemezse bizde kendimize yardım etmeye çalışırken öyle düşünelim. Sizin dışınızda olup biten olaylar sizin düşüncelerinizde tartılır ve sonra size göre iyi ya da kötü olarak bir konum alırlar. Bunu fark etmeyip hep böyle düşünmeye devam ederseniz, her iki halde de gerçeği bulamaz ve anlayamazsınız.

Hareket halinde olan olaylar, hadiseler siz muhatap olmadan çok daha evvel başlamışlardır. Maddenin kendi başına bir hareketi yoktur. Kendi varlığımız elini eteğini çektiği an sesi sedası kesilir. Siz bedeni kullanan ruh varlığısınız, doğrusu; bedenli ruh varlığısınız, ve bir hayli yetenek sahibisiniz. Kendinizi ölümlü zannetmeyiniz, siz bir hazinesiniz, yeter ki, adınızın şanınızın malınızın kendinizden gayri varlıklar olduğunu bilesiniz. Kendiniz için, herkes için, yada esneme ve uyum için ,bilgi sahibi olmazsanız veya olmak istemezseniz, gerilimleriniz artacak. Her saniye her an kafanızda düşünceler belirecek, biri gidip biri gelecek ve bir türlü sakinleşemeyeceksiniz. Bunun sonu yorgunluk bıkkınlık ve hastalıktır. Yerinizde rahat duramayacak ve bir sıkıntı sizi kovalayıp duracaktır. Gevşemeye ihtiyacınız olacak fakat iç huzurunuzu bulamayacaksınız. Eğer bu gün huzurluysanız kendi iç varlığınızdan habersizsiniz. Yani uykudasınız, demektir. Uyanmak istemezseniz, başkalarıyla uğraşmayı didişmeyi bırakıp kendi kendinizle ilgilenmezseniz, kendi duygularınızla düşüncelerinizle uğraşmazsanız, uyanmanız kolay olmayacaktır. Istırap ve endişelerden kurtulmanız kolay olmayacaktır. Bunları hiç kimse sizinle paylaşmak istemeyecek ve onlarla yalnız ve baş başa kalacaksınız. Ya kendi iç varlığınızı geliştirip kurtulacaksınız, yani güvende ve hayırlı olacaksınız ya da Tanrıya sığınıp kurtarılmayı bekleyeceksiniz. Kimden medet umarsanız umun, o varlıklarda kendilerini değil; kurtulmanız için güvende olmanız için, sizin karşınıza gene sizi çıkaracaklardır. Bilenle bilmeyen bir olamaz, onun için seçim sizindir.

Kaynak;Dünya Ana

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2022 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA