Gücünü Koltuklardan değil Koltuğa güç verenlerdeniz

Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü dolayısı ile Nazilli ve Bölgesinde görev yapan gazetecileri Kuyucak İlçesine davet ederek Çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Bu haber 2022-01-10 07:23:16 eklenmiş ve 71 kez görüntülenmiştir.

 

Yoğun bir katılımın gerçekleştiği ziyarette Göreve gelmeden önce Kuyucak ve Göreve geldikten sonraki Kuyucak ilçesinin halini gösteren başkan Ertürk, gücünü koltuktan almak yerine koltuğa güç verdiklerini dile getirdi.

 

Yapılan çalışmalar yerinde gezildi.

 

Gazeteciler ilk olarak Gençlik Merkezine geldi burada yapılan tesis hakkında yerinde görerek bilgiler alan Gazeteciler daha sonra modernize edilmiş kent merkezindeki Pazaryerini gezdi. Buradaki en önemli detay ise, Pazar tezgahlarını tek tip olması yani pazarcı dışarıdan Pazar tezgahı getirmiyor, yerden 1 metre yükseklikteki katlanabilir tezgahların üzerine ürünlerini koyup satış gerçekleştirebiliyor. Pazaryeri ziyareti sonrasında isse Kuyucak’ın daha önce uyuşturucu ve tinerci yuvası haline gelen Kabak dağı olarak bilinen seyir tepesinde yapılan çalışmaları yerinde gördü.

Kabak Tepesi ile birlikte 2200 metrelik kargılı dere Peyzaj ve rekreasyon alanından Millet bahçesine geçildi. Bu alanda ise en önemli detaylardan bir tanesi ise Kuyucak Belediyesi bu alanda Aydem’e elektrik parası ödemiyor çünkü elektriğini güneş enerjisi ile alıyor ve aydınlatmalar tamamen GES ile çalışıyor, böylelikle Kuyucak Belediyesi tasarruf konusunda bir adım daha öne çıkıyor. 300 Bin TL’ye mal olan Millet Kıraathanesi ise tarihi doku korunarak ve o eski evlerde olan görsellerin yapısı bozulmadan hizmete girmiş. Belediyeye ait tesislerde ise fiyatlar oldukça düşük.

Kuyucak Belediyesinin Turizme kazandırdığı en önemli tesislerden birisi ise Belenova Tesisleri bu alanda zaman zaman kar yağmakta ve insanlar bu alana akın akın gelmekte. Başkan Ertürk ziyaretin son durağında Bu tesiste gazetecilere yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Öncelikle Kuyucak ilçemizde görev yapmış olan tüm belediye başkanlarımıza teşekkür etmekle başlıyorum. Hizmetin iyisi kötüsü olmaz. Bizden önce görev yapan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Benim hikayem Pamukören de başladı. O zaman büyükşehir yasası yoktu biliyorsunuz. Büyükşehir yasası çıktıktan sonra bir yola koyulduk ve bu yolda başarılı adımlar ile ilerlemeye devam ettik.

Belediyeler ağlama duvarı değildir.

Kuyucak İlçemizi de çok iyi bilen birisiydim. Göreve geldiğimiz zaman Belediyemiz Borç içindeydi. Ama asla ve asla karamsar olmadık. İyi bir yönetim anlayışı ile çok şükür bugün iyi bir noktadayız. Belediyemiz tüketen değil üreten bir mekanizma haline geldi. Belediyeler asla ve asla ağlama duvarı değildir. Yani aman bu kadar borcu var nasıl öderiz demeyeceksiniz. Göreve geldiğiniz zaman zaten bunu yapmak zorundasınız. Biz çok şükür yapacağız başaracağız dedik ve bunların hepsini sağladık.

GES İle Yılda 4,5 Milyon TL Gelir elde ediyoruz.

Kuyucak Belediyesinin belki de en önemli yatırımlarından bir tanesi Güneş Enerjisi Sistemi (GES) Burası 220 dönüm bir arazimiz. Marjinal bir arazi. Taşlık, içerisinde herhangi bir zeytin ağacının olmadığı bir arazi burası. Biz bu arazinin 25 dönümünü 2017 yılında birinci inşamıza başladık. Yukarı taraf 2,2 kilovatlık 2018 yılı ağustos ayında devreye girdi. İlk bölüm belediyemize gelir getirmeye başladı. Tekrar 2019 seçimlerinden sonra 2. santralimizi planladık. Burasıda 1 megavatlık santralimiz. İki santralimiz faaliyete geçmiş oldu. Tahminen 4,5 milyon liralık bir gelir elde ediyoruz. Çünkü ilk yaptığımız santralden 2,5 milyon lira gelir elde etmiştik. 2021’de. Tabi burada asıl amacımız ülkemize yeşil enerji kaynağı dediğimiz güneşten enerji santralimizi yapmak suretiyle bir katma değer yaratmaktır, hem de belediyemize gelir elde etmektir. Bu amacımıza ulaşmış olduk. Kuyucak Belediyesine yıllarca gelir getirecek bir yatırım oldu. Buradan üretilen elektriği belediyemizce kullanmıyoruz. AYDEM’e satıyoruz. Diğer ayın 15’ine kadarda paramızı yatırıyorlar. Biz AYDEM’den elektrik ihtiyacımızı karşılıyoruz. Mahsuplaşma yapmıyoruz

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2022 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA