Üretim ve İhracat artırılmalı


Bu haber 2021-12-09 05:50:10 eklenmiş ve 189 kez görüntülenmiştir.

 

Nazilli Ticaret Odası İnşaat Komitesi başkanı Güler Kurudere Akbaş, ekonomide yaşanan son gelişmelere işaret ederek Herkesin birlik olup üretimi ve ihracatı artırmak, OSB Bölgelerinde orantılı teşviklerin sağlanması ile yeniden düzlüğe çıkılabileceğine değindi.

Akbaş, açıklamasında emlak sektörü ve inşaat sektöründe ki yaşanan ekonomik sıkıntının bir çok firmayı batırma noktasına geldiğine değinerek şunları belirtti. “Emlak ve İnşaat sektörü ile ilgili güncel bilgi ve düşüncelerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Ülkemizin en çok gelir dağılımına etki eden, geliri döviz olmayan sektörlerin başında gelen inşaat sektörü hızlı ve sabit olmayan döviz artışı sebebiyle endişeli bir döneme girmiştir ve bu durum nedeniyle biz emlakcılar ve yerli alıcılar gayrimenkul sektöründe ciddi fiyat artışları ile karşılaşmaktayız....

 

Peki bu durum Kimlere fayda sağlıyor?

 

Türkiye’de yetkili kurumun aldığı karar neticesinde Ülkemizde taşınmaz satışı sınırı Yabancı yatırımcı için 25 dönümden 600 dönüme kadar çıkartılmış olması ve Dövizin yükselmesi Ülkemizde yabancıya satış oranını artmasını sağlamıştır.

 

Peki bu ülkeler hangileri?

 

Suudi Arabistan, İran, Irak, Rusya, Almanya, İngiltere, Meksika, Katar, Mısır başlıca sayabildiklerim.

Benim önerim hepimizin birlik olup Ülke olarak üretim ve ihracatı artırmamız, Organize Sanayilerimizi her bölgede orantılı teşvikler ile desteklememiz için gereken koşulların sağlanmasıdır.

İnşaat firmalarında iflasın önüne geçilebilmesi için kredilerde yeniden bir yapılandırma olanağı sağlanmalıdır. Ham madde konusunda tedbirler alınmalıdır.

Daha fazla Kalifiyeli usta ve işçi yetiştirilmeli işçiyi de işvereni de mağdur edebilecek Kanunların yeniden gözden geçirilmesi en önemli konuların başında gelmektedir.

Döviz Kurlarının acilen stabil hale getirilmesi ticarette Güveni ve sürdürebilirliği de sağlayacaktır. Unutmayın! Hepimiza aynı gemideyiz.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2022 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA