SÜT ZAMMI SEVİNCİ ZAM DAHA BAŞLAMADAN BİTTİ,

ÇİFTÇİMİZİN SEVİNCİ KURSAĞINDA KALDI
Bu haber 2021-12-03 13:05:59 eklenmiş ve 4575 kez görüntülenmiştir.

 

Ör-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal, yem fiyatlarına ton başına 30-35 TL arasında yapılan zam sonrası açıklama yaptı. Başkan Önal, çiğ süte yapılan zam kararının 8 aralık'ta uygulanacağını ancak daha karar uyglanmadan Yem fiyatlarına yapılan zammın üreticileri zor duruma soktuğunu dile getirdi.

Önal açıklamasına şu şekilde devam etti. "Çiğ süt fiyatlarına 29 KASIM pazartesi GÜNÜ AKŞAM SAATLERİNDE ULUSAL SÜT KONSEYİ tarafından soğutulmuş çiğ sütün litre satış fiyatı güncellenerek 3,20 liradan 4,70 liraya çıkarıldı ve bu zam 8 Aralıkta başlayacak, çiğ süt devlet desteği de litrede 0,20 kuruş olarak devam edecekti. Çiftçilerimizin maliyetleri özellikle son aylarda sürekli artan yem fiyatları baz alınarak yaklaşık yüzde 47 yapılan bu zam üreticilerimizi umutlandırmış bizleri sevindirmişti. Fakat sevincimiz çok kısa sürdü zam açıklandıktan 2 gün sonra yem fiyatlarına torba başına 30 ile 35 lira arasında büyük bir zam daha gelince üreticimizin ve biz temsilcilerinin morali tamamen bozuldu.

 

Yem Fiyatlarına yapılan Zam moralimizi bozdu

 

Süt fiyatı 29 Kasım günü hesaplanırken bölgemiz çiftçilerimizin de en çok satın aldığı BİR TORBA 19 PROTEİN 2700 ENERJİ SÜT YEMİ fiyatı 200-210 lira arasında idi. Bakanlığımızın Bu yem fiyatları ile kilogramı ortalama 4 lira olan yem fiyatı karşısında 4,70 fiyatı açıklaması ile süt-yem paritesine uyan bir fiyatı açıklamıştı. Zaten son 2 ayda yüzde 47’ye yakın artan yem fiyatlarına yeni süt fiyatlarının arttırılması haberi gelir gelmez yapılan zam üreticimizin moralini bozmuş bizlerin sevincini kursağında bırakmıştır.

 

Üreticimiz, 1 Litre süte karşılık 1 kilo 200 gram yem almalıdır

 

Çuval başına yapılan 30-35 lira zam nedeniyle süt fiyat zammı başlamadan bu yem-süt paritesinin sağlanabilmesi için litre başına 0,80 kuruş ek zam gerekmektedir. Ben üreticilerim adına 12 ay 1 litre süt sattığında 1 kilo 200 gram yem alabilmelerini istiyorum, bu düzen mutlaka sağlanmalı ve devam ettirilmelidir. Artık üreticimiz değişken yem fiyatlarından bıktı köklü çözümlerle hesabını yapıp yapmayacağına karar vermek istiyor. Bu konuda bakanlığımızdan tek beklentimiz yem fiyatlarındaki artışı bir an önce durdurup, sektörümüzü sürekli olumsuzluğa iten süt fiyatları ile yem fiyatları düzenini bir daha bozulmayacak şekilde sağlamasıdır.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2022 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA