Adli Yıl törenlerle başladı

Adli tatilin sona ermesi ile birlikte yeni adli yıl Nazilli adliyesi önünde gerçekleştirilen törenlerle başladı.
Bu haber 2021-09-02 11:57:12 eklenmiş ve 981 kez görüntülenmiştir.

 

 

Adliye Sarayı önünde gerçekleştirilen törenlere Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Menduh Yalvaç, Nazilli Baro Temsilcisi Emel Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Korhan Özmenlikan, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak Savcı hakim ve avukatlar katıldı.

Tören Saygı Duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı ve hemen ardından Atatürk Anıtına çelenklerin sunumu devam etti.

Çelenk koyma töreninden sonra programın açılış konuşmasını Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz gerçekleştirdi. Dilsiz konuşmasında Yeni Adliye binasına ihtiyaç olduğunu dile getirirken, şunları ifade etti. “Adalet yeri geldiğinde sudan, ekmekten daha öncelikli ihtiyaçtır. Adalet tüm tarihe mal olmuş liderlerin en önemli ilkesi, tüm filozofların tanımladığı en büyük erdem olmuştur. Yargı görevini icra eden bizlere ise bu büyük sorumluluk duygusu, zorlu bir vicdan muhasebesi ve vazife bilinci kalmaktadır, vazifenin zorluğu da kişisel değil yine evrenseldir, tarihin tüm geçmiş dönemlerinde, tüm ülkelerde yargı sistemi evrensel ve yerel nitelikte eleştirilere maruz kalmıştır ve günümüzden sonraki dönemlerde de kalacaktır, ülkemizde olduğu gibi modern hukuk devletlerinde, Hakimin, Cumhuriyet Savcısının veya Avukatın hukuku değil, kanunun çizdiği sınırlar ve ön gördüğü uygulamalar vardır. Asıl olan kanunun cevaz verdiği sınırlar içerisinde var olan delillere göre vicdanı tatmin eden soruşturmaları yapmak. Savunmayı icra etmek ve kararı vermektir, bu konuda 600 yıllık bir imparatorluğun mirası ve 98 yıllık Cumhuriyetimizin tecrübeleri ile her geçen gün Adaletin daha hızlı tecellisinde iyiye doğru gideceğimize dair inancımız tamdır. Kendimize özgü Yerelde ise Adaletin hızlı tecellisi ile birlikte, fiziki şartları iyileştirmek en öncelikli hedefimiz olacaktır, Adliyemizdeki Fiziki yer kapasitesinin ihtiyaca cevap vermemesi, Adliyemize ataması yapılan hakim ve Cumhuriyet Savcısı sayısını da doğrudan etkilemekte, halen gören mahkeme, hakim ve savcılarımızın iş yükünün, Türkiye de eş değer bölgelere nazaran ziyadesiyle artmasına sebep olmaktadır. Bu nedenlerle Nazilli ile birlikte Nazilli Adliyemizin görev alanında bulunan Buharkent, Kuyucak, Sultanhisar ve Yenipazar ilçelerimize hizmet verecek yeni bir adliye binasının en azından temelinin atılması aşamasına gelmesi hedeflenmektedir”

Daha sonra söz alan Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Menduh Yalvaç ise “Adliyemizde yeni göreve başlayan, hakim ve savcılarımıza, aramıza yeni katılan avukatlarımıza görevlerinde başarılar dilerim. Adalet bir devleti devlet yapar ve sosyal barışın teminatıdır. Mahkemeler ancak dosyaya giren delillerle yargılamanın ardından maddi gerçeğe ulaşacaktır. Peşin hükümle kimse suçlu kabul edilemez. Yargılamalar, kamu vicdanı önünde aleni olarak yürütülür. Adalet duygusunun yara aldığı toplumlarda birilerinin hak ve özgürlüğünden bahsetmek mümkün değildir. Bu vesileyle yargı mensupları ve çalışanlarıyla el ele adaletin tesisi için çalışmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Son olarak konuşan Baro Temsilcisi Emel Şahin ise, “Savunma makamı olarak vekalet aldıkları tüm vatandaşlar adına sesleniyorum. Demokrasinin, hukuk devletinin, laikliğin, hak arama özgürlüğünün, adil yargılanma hakkının güvencesi, Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyetin ve devrimlerinin bekçisi olmaya ilelebet devam edeceğimizi bildirerek, bir sonraki adli yıl açılışında sorunları değil artık sadece daha kaliteli bir yargı hizmetini nasıl verebileceğimizi konuşabilmemiz dileğiyle” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Program verilen resepsiyon ile sona erdi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2022 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA