Nazilli Lisesinden 'Sanal Kitap Kulübü' Projesi


Bu haber 2021-06-11 21:11:13 eklenmiş ve 150 kez görüntülenmiştir.

Nazilli Lisesi 13-19 yaş arasındaki öğrencilerin yer aldığı yerli ve yabancı öğrenci ortaklardan oluşan uluslar arası eTwinning platformunda “Virtual Book Club” (Sanal Kitap Kulubü) adlı proje oldukça ilgi gördü ve ses getirdi. Proje Ocak ayında başladı ve Haziran ayı içerisinde tamamlandı. Proje 6 ay sürdü. Proje bu hafta içerisinde bitti. 

Nazilli Lisesi İngilizce Öğretmeni Ayla Duman, “eTwinning platformunda “Virtual Book Club” (Sanal Kitap Kulubü) adlı projemiz 13-19 yaş aralığını kapsamaktadır. 10 yerli ve 4 yabancı ortağın yer aldığı uluslar arası bir projedir. Projede Sivas (2), İstanbul, Konya, Ankara (2), Kocaeli, Erzurum, Antep, Aydın, Polonya, Romanya ve Hırvatistan’dan ortakların katılımı ile çalışmalarımız devam etmiştir. 

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde hem zamanımızı değerlendirmek hem de öğrencilerimizin kitap okumalarını sağlamak için her ay farklı etkinlikler planlanmıştır. Kitap ve insan arasında kurulan bağı güçlendirmek hedefinden yola çıkarak çevirim içi kitap okuma saatleri düzenlemekle kalmadık birçok yarışma ve seminerde düzenledik. 

Kitap okuma faaliyetlerini sıradanlıktan çıkarmak için yapılan birçok etkinliği Web 2.0 araçlarını kullanarak zenginleştirdik. Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek hem eğlenmek hem de öğrenmek hedefiyle hikaye, şiir, deneme gibi edebi türlerde işbirlikçi ürünler ortaya konulmuş ve proje sonunda ortak ürün olarak da roman yazılmıştır. Bu projemizde öğrencilerimiz aktif bir şekilde rol almaları onların kişisel gelişimine katkı sağlamıştır. 

Yapılan etkinliklere katılan öğrenciler arasında kültürler arası etkileşim yaşanması farklı kültürlere saygı duymayı ve yabancı dil öğrenimine olumlu etkide bulunmuştur. 

Amaçladığımız gibi öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığı kazandığı görülmüştür. Pandemi sürecinde yaşanılan şartlardan dolayı okulda yapamadığımız sergimizi sanal olarak gerçekleştirdik. Okul web sitemizden ulaşarak gezebilir ve projemizin adını taşıyan facebook, instragram ve twitter hesaplarından bizi destekleyebilirsiniz” dedi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2021 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA