İYİ Parti’de İstifa Depremi

İYİ Parti’de son dönemlerde ortaya çıkan görüş ayrılıkları toplu istifa getirdi.
Bu haber 2021-06-08 14:23:30 eklenmiş ve 419 kez görüntülenmiştir.

 

İYİ Parti Nazilli ilçe Başkanı Cihat Öztürk’ün ötekileştirici bir politika izlediğini dile getiren Mehmet Gürkan Tığoğlu, İYİ Parti’nin halkın partisi olduğunu ve bu tür şeylerin asla yaşanmaması gerektiğinin altını çizerek İlçe Başkanı Cihat Öztürk’ün istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Kendisi ve 12 arkadaşının istifa ettiğini düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

13 kişinin imzası bulunan açıklama metnini okuyan Tığoğlu istifa gerekçelerini şu şekilde sıraladı “Aşağıda imzası bulunan 2020-Şubat ayında yapılan seçimle Nazilli İYİ Parti İlçe Yönetimine seçilmiş Yöneticiler olarak aşağıda belirtilen ve belirtilemeyen sebeplerden dolayı sadece ilçe yönetiminden üzülerek istifa etmek durumunda kalmış bulunmaktayız.

160 bin nüfuslu Nazilli halkının güvenini Millet İttifakı sembolüyle ve bu güvenin temsiliyeti olan Şehr’ül Emin’i olmak şerefini;

 

Belediye Başkanımızın daima yanındayız

 

Seçim döneminde türlü olumsuzluk ve engellemelere rağmen inanılmaz bir performans sergileyerek çalışkanlık/ azim /mücadelesiyle saflarına katmış olan, Kürşat Engin Özcan ve İYİ PARTİ ailesi.

Yine aynı azim ve çalışma performansıyla Belediye Başkanımız öncülüğünde “Birlikte yönetelim” anlayışıyla şehrimizin tüm dinamikleriyle harekete geçmesi arzusuyla yanıp tutuşan ve en büyük beklentisinin daha yaşanabilir Nazilli bilinciyle ve arzusuyla hareket eden duyarlı partililer olarak Belediye Başkanımız Kürşat Engin Özcan’ın dün, bugün ve yarın da yanındayız.

Özlenen birliktelik ve demokrasi şöleniyle resmen dillere destan gerçekleşen,  teşkilatına ve kararına sahip çıkan, “Medeniyet yolunun taşlarını cesurlar olarak hep birlikte döşeyeceğiz.” Diyerek yola çıkan Aydın İl Kongremizi Toyumuz olarak gururla kabul eden partilileriz.

Kuruluşu yeni olmasına rağmen şimdiden Türk Siyasi Tarihinin akışını değiştirebilecek güce ve etkiye ulaşan “Koltuk eskitmeye değil ayakkabı eskitmeye geldik.” sözünü rehber edinen Cesurlar Hareketinin lideri Sn. Genel Başkanımız Merak Akşener olmak üzere, ülke genelinde yükselen bir çıtayı yakalamış partimizin cesur birer neferiyiz.

İşte bu minvalden yola çıkarak aynı örnekleri yerelimizde, ilçe teşkilatımızdan hevesle ve merakla görmeyi, aynı azimle çalışmayı, dostluk birlikteliğini daha da çoğalarak ve artarak yükseltmeyi bekledik, umduk. Maalesef bu gün gelinen noktada elimizde kalanın sadece hüsran ve umutsuzluk olduğunu, günden güne azalışımızı ve neredeyse yok olma raddesine gelmiş olduğumuzu gördük.

 

Öztürk ayrıştırıcı olmuştur

 

İYİ’liğin ve sevginin dilini, gücünü kullanarak çoğalmayı beklerken üzülerek İlçe Başkanımız Sn. Cihat Öztürk’ün ayrıştırıcı, uzaklaştırıcı, ötekileştirişi ve “benim partim” anlayışına paralel davranışlarına maruz kaldığını gördük, yaşadık, şahit olduk, duyduk.

 

-          Yerelde iktidar olan partimizin üye kayıtlarının kat be kat artması gerekirken, uygulanan yanlış politikalar yüzünden üyelerin istifalarına maruz kalmış ve bu vahim manzara karşısında sessiz kalınmış, bir çözüm yoluna gidilmemiş, istifaların sebepleri iyice araştırılmamış, performans değerlemesi yapılmamış, toplantılarda bunlar bahsedilmeye dahi gerek görülmemiş,

-          Türk örf ve adetlerinde yer alan “istişare” geleneğini, partimiz kurucuları başta olmak üzere, gururla tecrübelerinden faydalanmamız gereken ak saçlılarımız dahil olmak üzere, şehrimizi emanet ettiğimiz Belediye Meclis Üyelerimiz ve Belediye Başkanımız ile bir çok defa söz verilmesine rağmen “İstişare Toplantıları” yapılmamış,

 

Yönetim kurulunda Divan oluşturmuştur

 

Yönetim Kurulu üyelerinden sorgulayan ve çözüm önerileri sunanları dinlemek, tartışmak yerine "kendisi gibi düşünmeyenler" için önlem olarak kendisi gibi düşünen/düşüneceğini umduğu kişilerden Divan oluşturularak yönetim kurulunu parti yönetiminden iyice uzaklaştırmıştır. En önemli konularda dahi(İl Başkanlığı Seçimi) sadece divan ile konuşulup kararlar alınmış, Yönetim Kurulu yok hükmünde kabul edilmiştir.

 

Toplumsal problemler ve bilumum sorunlarla mücadele etmemiz gerekirken aksine türlü engellemeler ve haksız yönlendirmelere maruz bırakılmış, gruplara ayrıştırılarak birbirimizden ayrı hareket etmemiz adeta teşvik edilmiştir.

 

Pandemi beraberinde bütün dünya, ülkemiz ve şehrimiz için de büyük zorluklar getirmiştir. Bu dönemde bile yapılabilecek onlarca sosyal faaliyet olmasına rağmen hiç bir şey yapılmamış hatta yapılanlar çeşitli bahanelerle engellenmeye çalışılmıştır. (Sokak hayvanlarının bakımı, beslenmesi vb.)

 

Millet İttifakı’na güvenip oy vererek İYİ PARTİ’li Belediye Başkanı seçen 45 bin oy sahibi Nazilli seçmenine bir teşekkür bile çok görülmüş, adeta yok sayılmıştır.

 

Esnafımızla, vatandaşımızla, öğrencimizle yerelde gücümüze güç katmamız gerekirken maalsef ki iç parçalanmışlık dolayısıyla kazanılmış seçimlerin dahi zaferi kursağında bırakılmıştır.

 

Yerel iktidarını sağladığımız şehrimizin 82 mahallesinden her gün onlarca vatandaşın ziyaret ettiği, el birlik işlediğimiz İYİ Parti Nazilli İlçe binamızın; ilgisizlik ve izansız tavırlar, halka karşı üslup dışı tavırlardan dolayı ziyaret edenlerin sayısının her geçen gün azalması yetmezmiş gibi istifalara sebep olmasına üzülerek işittik veya şahit olduk,

 

Gerek sosyal medyada gerek yerel basında, İlçe Başkanımız hakkında çıkan olumsuz haberler karşısında, İlçe Başkanımızın karşı açıklamalar yaparak partimiz ve bizlerin hakkını savunmasını her seferinde geçiştirilmiş, ısrar edildiğinde, dile getirdiğimizde kinci bir yaklaşımla şahsımıza cephe alındığını gördük,

 

İYİ PARTİ kurulduğu ilk günden itibaren her geçen gün çoğalarak kalabalıklara yapılan sosyal faaliyetler ve ziyaretler sayı ve katılım olarak çok azalmış, mevcut yönetimde azalmanın etkisine çözüm aramak yerine maalesef ki toplantılarımızda İlçe Başkanımızın “Madem 3-4 kişi geliyor, öyleyse bundan sonra ben de gitmeyeceğim!” diyerek bir İlçe Başkanına yakışmayacak şikâyetiyle, serzenişiyle karşılaştık,

 

Toplumun parçası olan STK’ların, muhtarların, oluşumların kucaklanması gerekirken aksine ötekileştirilerek, onlara ihtiyacımız yok, biz zaten güçlüyüz sarhoşluğuyla karşılaştık,

 

Engellerine çözüm olmamız gereken, her biri özel bireyler olan engelli vatandaşlara karşı ciddi sorumluluklarımız varken, her kim olursa olsun özel bireylere karşı ayrıştırıcı ifadelerden kaçınılması gerekirken teşkilatın ilçe başkanından beklediğimiz, engellilere karşı yanlış anlaşılmadan ibaret olaylar silsilesi karşısında basit fakat güçlü bir erdem olan özür ile çözümlenmesi gerekirken bunu göremedik,

 

Kurucu Başkanımızdan itibaren ilmek ilmek fethedilen gönüllere yenilerini ilave ederek büyümemiz ve güçlenmemiz ve halkın huzuruna çıkmamız lazım gelirken aksine duyarsız bir İlçe başkanı ile karşı karşıya olduğumuzu üzülerek gördük. Bu da yetmezmiş gibi, halkın kendisine gelmesini bekleyen bir teşkilat başkanı anlayışıyla karşı karşıyayız.

 

Tüm bunlar, daha sayamadığımız ve  önüne geçilemeyen sayısız olaylar silsilesinde farkında olduğumuz yetmezmiş gibi, komşumuz, eşimiz, ahbabımız, dostumuz, gönül verenimiz, seçmenimiz, inananımız ve en önemlisi de kendimize, vicdanımıza karşı  olan sorumluluğumuzda bize sorulan soruların çoğuna cevap veremedik.

 

 

Küskünlüğün hiçbir zaman partimize karşı olmadığının aksine üzülerek kişilerden kaynaklı olarak, cesurlar hareketine gönül veren bir çok gönüldaşımızın partimize uzak kalmasına seyirci kalamazdık.

Bizler, teşkilatın üye ve gönül verenleri olarak;
Toparlayıcı, öznelerin, kişilerin nesnesi olmadan, hepimizin partisi anlayışıyla, İYİ PARTİ lilerin sesi olabilmek adına, gruplaşmayı önleyici, ötekileştirmeyen, kucaklayıcı, toplumun normlarını ve tabanımızın kabullenebileceği ve yadırgamayacağı,ön yargılardan arınmış, halkla bütünleşmiş, samimi, partimizin kendisinden veya üç-beş kişilerden ibaret anlayışını değil biz ve bizlerden ibaret anlayışını kabul ederek yansıtabilecek, eleştirileri kabul etme olgunluğuna sahip, söylemleri kendisine karşı bir siyasi komplo kurulduğunu zannetmek yerine birlikte alınan ortak kararlarla acil eylem planı geliştirme yetisine sahip, kişi-kişiler-çıkarların güdümünde veya etkisinde bulunmayacak İlçe Başkanına sahip olma arzusuyla dilek ve temennilerimizin, İYİ Parti Yönetici ve büyüklerimiz nezdinde dikkate alınması ve gereğinin yapılması gerektiğini ısrarla vurgulayarak partimizin bize işaret edeceği her kademesinde şerefle yer almaya daima hazırız.

Bizler Genel Başkanımız sn. Meral Akşener başta olmak üzere, Belediye Başkanımız sn. Kürşat Engin ÖZCAN ve İYİ Parti'nin emrinde olduk ve olmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

 

Recep Sakarya            
Günnur Göçmen        
Seval Koşar

Metin Ceviz               

Mehmet Tığoğlu        
Eren Çalışkan 
Mustafa Tanrıkulu     
Sedat Ülkü                
Halil Gürsoy              
Ender Büyükkalaycı  
İhsan Öztürk             
Mehmet Boyacı         
Aytül Değer Yel        

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2021 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA