Nazilli ülkü Ocaklarından lokma

Nazilli Ülkü Ocakları Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Marşının Kabülünün 100. yıldönümünde andı.
Bu haber 2021-03-13 21:47:54 eklenmiş ve 531 kez görüntülenmiştir.

Nazilli Ülkü Ocakları binası önünde Aydın Ülkü Ocakları Başkanı Tayfun Şan, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, MHP Nazilli İlçe Başkanı Hasan Eren'in de  katılımı ile lokma hayrı yapıldı.

Lokma hayrı öncesinde açıklama yapan Nazilli Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Arıkan şunları söyledi. ““Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl;

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:

Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklâl!” diyor İstiklal Şairimiz!

Bedeli asırlarca ödendi!

İstiklal Şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu Türk Milletinin bağımsızlık marşı, İstiklal Marşımız 12 Mart 1921’de Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiştir.

Dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından başlatılan milli marş yazma yarışmasına yüzlerce kişi katılmış ancak yazılan hiçbir marş milli duyguları harekete geçirmeye yetmemiştir. Yine dönemin siyasetçi ve edebiyatçılarından Hamdullah Suphi Tanrıöver’in girişimleri ile Mehmet Akif Ersoy’dan milli marş yazması istenmiş ve ikna edilmiştir. Tabiki Akif böylesine önemli milli marş için teklif edilen para ödülünü kesinlikle kabul etmemiştir. Çünkü Türk Milleti bu bedelleri zaten kanıyla canıyla asırlardır ödemektedir. Ankara’da Taceddin Dergahına kapanarak iki gün boyunca zaman zaman duvarlara kazıyarak İstiklal Marşını yazmıştır. Ve bugün İstiklal Marşımızın kabulünün 100.yılı.

“Milletimiz vatan,bayrak,devlet,iman harcıyla yoğrulmuştur.”

Anadoluda milli mücadelenin devam ettiği sırada kaleme alınan İstiklal Marşımız, milletimizin bağımsızlık mücadelesi sürecinde içinde bulunduğu zorlu mücadeleyi ve bağımsızlığından hiçbir zaman vazgeçmemiş bir milletin bu zor günleri de atlatacağını anlatmış, Milli Mücadeleye olan inancıda güçlendirmiştir.

Her kıtası ayrı bir destanı anlatan marşımız, ilk kıtasında bayrağımıza ithaf edilmiştir. Bayrağımız her zaman olduğu gibi gönderde özgürce dalgalanacak ve ilelebet devam ederek büyük milletimiz şanlı bayrağımız gölgesinde edeb müddet yaşayacaktır.

Milletimiz vatan,bayrak,devlet,iman harcıyla yoğrulmuştur. Vatanımızın her karışı şehit kanıyla sulanmış, atalarının hatırasını emanet bilinci ile koruyan Türk milleti ihtiyaç dahilinde her zaman candan vazgeçmeye hazırdır.

Rabbim İstiklal Mücadelesi veren tüm ecdadımıza rahmetiyle muamele eylesin İnşallah.

Şanlı ecdadımızdan ve şehitlerimizden Allah razı olsun. Bu hafta İstiklal Marşımızın kabulünün 100.yılı ve Çanakkale Şehitleri haftası. Vatan,millet,bayrak,devlet mücadelesinde emek veren, canı ile Al bayrağımıza renk olan tüm şehitlerimizi rahmet ve özlemle anıyorum.Ruhları Şad,mekanları cennet olsun.

Bizler Nazilli Ülkü Ocakları olarak bu anlamlı günde 100.yıl anısına 100 adet Türk Bayrağı dağıttık. Hemen akabinde hem İstiklal Şairimiz,hem de şehitlerimiz için lokma hayrı yapıyoruz. Sabah erken saatlerde şehitlik ziyaretimizi yaparak, tüm şehitlerimizi ve şanlı ecdadımızı dualarla yad ettik.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2021 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA