Kadınları Baskıcı Süreçlerden kurtarmalıyız


Bu haber 2021-03-09 00:38:13 eklenmiş ve 463 kez görüntülenmiştir.

 

8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısı ile İYİ Parti Kadın Kolları Politkaları Başkanı Gonca Türk Yelkovan Belediye Meydanında bir basın açıklaması yaptı. Yelkovan açıklamasında Kadınların sorunlarına yönelik çözüm projelerinin hayata geçmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi.  “Atatürk diyor ki “Bir topluluk bir ulus erkek ve kadın olmak üzere 2 ayrı cins insandan oluşur.  Ulusun bir bölümünü geliştirip diğer bölümünü geliştirmeden toplumun tümünün gelişmesi olanaksızdır. Bir toplumun yarısı topraklara zincirle bağlı kaldıkça diğer yarısının göklere yükselmesi mümkün müdür?”

Bu noktadan hareketle bizlere, büyük bir görev düşmektedir. Çünkü toplumumuzda kadınlarımızın çoğunun potansiyelleri olmasına rağmen bir şeyleri başarma özgürlüğüne sahip olmadığını görmekteyiz. Ne yazık ki bırakın erkeklerle aynı fırsatlara sahip olmayı kendi hemcinsiyle bile eşit fırsatlara sahip olamayan kadınlarımız var.

Durum haneye düşen gelirde de farklı değil. Kadın fakirliği diye bir kavram var. Öncelikle bu soruna çare olacak projeler geliştirmeliyiz. Bundan sonra da baskıcı süreçlerin kadınların potansiyellerini açığa çıkarmada engel olup sınırlandırmasına savaş açmalıyız.

 Biz, kadınlara kendilerini geliştirme, yaşamaya değer bir hayat sürdürme, kendi başına değerli olma, fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı birey olma yolunda yardım etmekle yükümlüyüz.

Sözlerime yunus suresinden bir ayetle son vermek istiyorum. “Nasıl amel edeceğinizi görmek için onların ardından sizleri yeryüzüne halife yaptık.” Halife nedir? Halife kalfadır! Ustasının adına yetki kullanandır. Yani Allah’ın yolunda en iyi şekilde hizmet eden olmalıyız. Yeryüzünü iyilikle inşa etmeliyiz. Bunun için gerekli akıl, iradeye sahibiz. Getirdiği sorumluluğu olgunlukla karşılayıp azimle çalışmalıyız. Biz iyiler iyi şeyler yapmak, iyi bir kalfa olmak zorundayız. Bu esastan hareketle yılmadan çalışmalıyız. Ta ki kadın cinayetleri, kadın fakirliği, kadınlara yapılan psikolojik veya fiziksel şiddet son bulana kadar!”

                                                                                                               

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2021 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA