1 Kuruş Menfaat Edinmedim

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan yaklaşık 10 gündür Nazilli Gündemini meşgul eden parke taşı ihalesi hakkında Nazilli belediye meclisi şubat ayı oturumunda ilk kez konuştu.
Bu haber eklenmiş ve 658 kez görüntülenmiştir.

 

Günlerdir sürecin etkilenmemesi adına suskun kaldığını dile getiren Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, bugüne kadar bir kuruş menfaat edinmediğini bundan sonrada söz konusu dahi olamayacağını dile getirdi.

Başkan Özcan sözlerine şu şekilde devam etti.  “Bu konuda bizi birçok kişi bekledi. Ben bu güne kadar süreç içersinde hiçbir şekilde etkileşime girmedim, herhangi bir süreci etkilememek amacı ile net bir bilgi de paylaşmadım. Meclis Nazilli halkının temsil edildiği aynı TBMM gibi çok değerli arkadaşlarımızın temsil sıfatı taşıdığı, değerli basın mensuplarımızın da katıldığı güzide bir yer. Bazı arkadaşlarımız gerek bilgi sahibi olmadan, gerek fikir sahibi olmadan değişik değişik yazılar yazdılar, kamuoyunu yanlış bilgilendirdiler. Açıkça söylüyorum benim bu güne kadar herhangi bir usulsüzlük olmadığı gibi bundan sonra da olmayacaktır. Kimse üzerinden menfaat temin etmediğim gibi, kendime de 1 kuruş menfaat etmedim. Bundan sonra da olmayacaktır. Burada hiçbir arkadaşımın da bu konuda hata, yanlış yapacağını da düşünmüyorum. Nazilli’de yapılan ihale 1986’dan bu yana yapıla gelen bir ihale yaklaşık 30 yılı aşkındır uygulanan bir yöntem. 50’nin üzerinde benzer ihale yapılmış. Birçok şikâyete konu olsa da soruşturma açılsa bile hepsi neticelenmiş ve Nazilli Belediyesi Hizmetine devam etmiştir.

İhaleye O firma eksikleri nedeniyle elendi

Nazilli Fen işleri Müdürü Çağatay Çimen Başkan Özcan’ın talimati ile kürsüye gelerek ihale süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Çimen sözlerine şu şekilde devam etti. “İhaleye 3 firma katıldı ancak 1 firma eksik evraklar nedeniyle komisyon tarafından elendi. Ben hemen neden elendiği hakkında bilgi vereyim. İdari Şartnamenin 7.2.1 maddesinde iş ortaklığı ile verilen tekliflerin o teklifi veren iş ortağının her firmanın 7.2.1 maddesinin a, b, i bendlerinde yer alan ayrı ayrı sunması gerektiği belirtilmiştir.  Buna göre a ve b bendlerinde imalat tesisine ait işletme tesis ruhsatı ve Nazilli Şehir merkezine en fazla 20 Km Uzaklıkta olan kroki bulunmamaktadır. Ayrıca Sanayi Sicil Belgesi, Kapasite Raporu ve TSE belgesi eksik bulunmakta. Komisyonda bu eksikler nedeniyle bu firmayı elenmiştir.

Kamunun hakkını gözeten arkadaşlarıma teşekkür ediyorum

Daha sonra Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan İhale ile ilgili rakamlar hakkında değerlendirmelerde bulundu ve sözlerine şu şekilde devam etti. “Bu ihale Bayındırlık Fiyatları ile olsaydı m2 bazında 69.58 TL, piyasa araştırması ile 20.58 TL, analize göre yapılmış olsaydı 41.60 TL olacaktı. 2018 yılında yapılmış en son ihalemiz. O gün ile bugün arasında Yüklenici firmanın artışı asgari ücret 1850 TL iken şimdi 2850 TL asgari ücret yüzde 65 artmış. Mazot artışı yüzde 24, Elektrik Yüzde 20 bunlar değerlendirildiğinde ihalenin artış oranı da Yüzde 36.14 işçilikler de dahil olmak üzere yaklaşık 30 TL olarak belirlenmiştir. İhaleden elenen firma 16 TL fiyat vermiş ancak diğer ilçelerimize fiyat verirken daha fazla fiyat teklifi vermiş. Dün gece yarısından itibaren sabaha kadar hesapları ve ihaleyi inceleyen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bugün gönül rahatlığı ile kimsenin kul hakkına girmediğimiz için vicdanen rahatım. Keşke ihaleden elenen firma 45 dakika önce değilde daha önceden evraklarını hazır etmiş olsalardı da onlarda katılmış olsaydı bu ihaleye. Bugün yaptıkları işler ile kamunun hakkını sonuna kadar savunan tüm arkadaşlarıma ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2021 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA