Egenin İncisi Nazilli Hak Ettiği Değeri Görmeli


Bu haber 2021-02-26 13:48:41 eklenmiş ve 336 kez görüntülenmiştir.

Nazilli Ticaret Odası Meslek komitesi Başkanı Barış Emlak sahibi Güler Kurudere Akbaş ile gazetemiz sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Ömer Duran sohbet tadında bir söyleşi gerçekleştirdi.

Sektörden ekonomiye, ekonomiden Nazilli’ye, Eğitime ve Ticaret odası konularına varıncaya kadar birçok konuda değerlendirme yapan Güler Kurudere Akbaş önemli açıklamalar yaptı.

Gazetemiz imtiyaz sahibi Ömer Duran sorular sordu, Güler Kurudere Akbaş cevapladı. İşte o sorular ve cevapları

Ömer Duran: Pandemi nedeni ile sektörde yaşanan sorunlardan kısaca bahsedermisiniz?

Güler Kurudere Akbaş:Tabiî ki şimdi son günlerde Döviz ve Altındaki düşüş var ve elinde birikmişi olup bunu değerlendirip Gayrimenkul almak isteyenleri bekleme noktasına getirdi. Bunun dışında faiz oranlarında da bankalar, bugünden itibaren başlamak kaydıyla Mart ayında faizleri düşürecektir. Faize duyarlı olan müşterilerimiz biraz daha hareketlenmiş olacaktır. Önümüzdeki günlerde Altın ve döviz yükseleceği için gayrimenkulee yönelmeleri doğru bir hamle olacaktır.

Ömer Duran: Nazilli’de Konut Satışlar mı daha çok yoksa kiralama mı daha yüksek görülmekte.

Güler Kurudere Akbaş: Eğer ki Üniversiteler açılırsa önümüzdeki aylarda konut kiralama işlemleri daha hızlanır. Konut satışındaki hızlanma konut faizi oranları ve vatandaşın birikimini değerlendirmesi ile ilgili bir durum.

Ömer Duran: Pandemi Emlak alım satış ve satışını yükselti mi?  

Güler Kurudere Akbaş: İnşaat sektöründeki maliyet oranlarının fazlaca yükselmiş olması nedeni ile Müteahhit arkadaşlarda bununla orantılı olarak fiyatlarını artırdılar. Yani yeni dairelerde fiyatlarda arttı. Bu artış ikinci el piyasasına yöneltti. İkinci el piyasasında tamirat – tadilat yapan arkadaşlara da ayrıca bir fırsat doğurdu. Bunun dışında Nazilli Deprem bölgesinde olduğundan dolayı birinci el dairelere talep var.

Ömer Duran: Hazır Deprem demişken, Nazilli Depreme Hazır mı? Nazilli’de kentsel dönüşüm çalışmaları ne aşamada?

Güler Kurudere Akbaş: Şimdi Nazilli’deki kentsel dönüşüm çalışmaları oldukça yavaş, sadece yeni inşaatlarda kentsel dönüşüm yapılıyor. Ama eski yapılarda ne yazık ki hiçbir çalışma yok ve yetkililerin bunu değerlendirmesi gerekli.

Ömer Duran: Konut alacaklara önerileriniz nelerdir.

Güler Kurudere Akbaş: Bu soruya şöyle cevap vereyim. Konut alımında belli bir dönem yoktur. Vatandaş aklına koyduğu anda önemli olan o malın değerinde almasıdır. Ve o şekilde alırsa değer getirecektir. Ama sen hangi vakit olursa olsun değerinden çok yüksek aldığın bir mal kar yerine zarar getirir

Ömer Duran: Biraz sektörden çıkalım az da Nazilli’yi Konuşalım ne dersiniz?

Nazilli Sizce iyi yönetiliyor mu?

Güler Kurudere Akbaş: Önce şunu söyleyeyim. Nazilli’de her birimin başında bulunan idarecilerimiz ailesinden eşinden dostundan ödün vererek bir şey yapmaya çalışıyor. Ama siz işi bilene, kılıcı kuşanana vermediğiniz takdirde herkes anladığı dilden anladığı açıdan bakmak ister. Tabiri caize şu anda benim kendi söylediğim Nazilli yönetim şekli Otobanda 1. viteste gidiyoruz. Yani bazı kararların daha hızlı alınması gerekmektedir. Ayrıca birçok kişiyi bir arada tutmaktansa işi işin ehline vermek gerekir her önüne geleni başkan yapmamak gerekir.  

Ömer Duran: KADES uygulaması hakkında ki düşünceleriniz?

Güler Kurudere Akbaş: Kadınlarımız KADES uygulamasını indirsin. Kades Uygulamasını kadınlarımız lütfen cep telefonlarına yüklesin. Bugün kadın cinayetleri aldı başını gidiyor. Evli bekar hiç önemli değil, kötü duruma karşı kaldıklarında bu uygulamadan yararlansınlar

Ömer Duran: Ticaret Odası Çalışmalarınız nasıl gidiyor.

Güler Kurudere Akbaş: Ticaret Odası Birçok siyasi düşünceye sahip kesimler var ve çok güzel çalışmalara imza atıyoruz. TOBB öncülüğünde yaptığımız projeler var. Devletimizin işleyişi TOBB’un Türkiye’yi ayakta tutmak için büyük mücadele verdiğini görüyorum.

Ömer Duran: Pandemi sürecinde verilen destek yeterli mi?

Güler Kurudere Akbaş: Bu desteklerin yeterli gelmesi mümkün değil.  Her esnafımızın ay sonu belirli giderleri var. Cansuyu verildi mi evet verildi ama bu konuda Bakanlıklarımızın daha sıkı çalışması gerekiyor.

Ömer Duran: Yerinde karar Uygulaması sizce doğru mu?

Güler Kurudere Akbaş: Evet doğru bir karar en başından bu yana da olmasını düşündüğümüz bir çalışma. Vatandaşlarımızın esnaflarımızın bu konuda hassas davranacağına inancım sonsuz. Neler yapılabilir. Bu konu ile ilgili düğünler yeniden yapılabilir 500 kişilik ise 100 kişi ile sınırlandırılabilir. HES kodu şartı ile 50 Kişilik restoranda 51. kişi alınmaz gibi uygulanabilir. Zaten insanlarımızın psikolojileri iyice bozuldu yavaş yavaş artık normallerimize dönmemiz gerekiyor

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2021 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA