Azerbaycan Ermenistan’a Diz Çöktürdü

Azerbaycan Ermenistan’a Gece yarısı diz çöktürdü. 27 Eylül’de Ermenistan’ın Azerbaycan’ın gence kentinde sivilleri katletmesi ile tırmanan gerilim sonrası Azerbaycan Tek Yürek 27 yıl önce kaybettiği tüm topraklara akın başlattı.
Bu haber 2020-11-10 03:43:33 eklenmiş ve 1297 kez görüntülenmiştir.

 

Harekat sonrasında savaş pozisyonu alan Azerbaycan Kaybettiği toprakları yeniden almaya başladı.

Ermenistan ordusunun ağır kayıplar verdiği bu savaşta Gece yarısı Ermenistan Başbakanı Pes ettiklerini açıkladı.

Ermenistan Başbakanı Nikhol Paşinyan, acı verici bir anlaşma imzaladıklarını ifade ederek şu paylaşımı yaptı “Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları ile Karabağ savaşının sonlandırılmasına ilişkin 01.00 tarihinden itibaren bir açıklama imzaladım. Zaten yayınlanan açıklamanın metni benim ve halkımız için inanılmaz acı verici.

Bu kararı, askeri durumun derin analizi ve durumun en iyi sahip olduğu kişilerin takdiri sonucunda aldım. Ayrıca yaratılan durumdaki en iyi çözümün bu olduğuna dair inancına dayanarak. Önümüzdeki günlerde bu konuda özelden yazacağım.”

 

Ermenistan 15 gün içinde Dağlık Karabağ’dan çekilecek

 

Anlaşmaya göre Ağır kayıplar veren Ermenistan Şuşa’yı da kaybetmesinden sonra yaptığı anlaşma gereği Kelbecer, Ağdam ve Laçin’den çekilecek. Bu çekilme süreci devamında ise 15 gün içinde de Dağlık karabağ’dan çıkmış olacak

 

Azerbaycan işgalden kurtardığı yerlerde kalacak

 

Yine anlaşmaya göre Azerbaycan işgal’den kurtardığı topraklarında kalmaya devam edecek Bölge’de Türk ve Rus Güçleri konuşlanacak, Ermenistan’ın işgalinde tuttu 5 yerleşim yerinden hemen çıkacak 2 tanesinden ise 15 gün içinde çıkmış olacak Ermenistan’dan Karabağ’a, Azerbaycan’dan Nahçıvan’a kadar toplam iki koridor oluşturulacak.

 

İşte o tarihi anlaşma

 

1. Moskova saatine göre 10 Ekim 00.00'dan itibaren Karabağ çatışma bölgesindeki her türlü çatışmada tam bir ateşkes ilan edilir. Daha sonra taraflar olan Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti işgal altındaki mevkilerinde kalmaya devam edecek.

2. Ağdam bölgesi ve Kazak bölgesinde Ermeni tarafının kontrolündeki topraklar 20 Kasım'a kadar Azerbaycan'a iade edilecektir.

3. Rus barışı koruma gücü, Ermeni kuvvetlerinin çekilmesine paralel olarak konuşlandırılacaktır. Barış güçleri, taraflar altı ay önceden ilan etmedikçe önümüzdeki beş yıl için otomatik uzatma olasılığıyla birlikte beş yıl bu bölgede kalacaklar.

4. Verimlilik ve kontrol amacıyla taraflar arasındaki anlaşmaların uygulanması için bir ateşkes merkezi kurulacaktır.

5. Şuşa Azerbaycan'da kalacak, 5 km genişliğinde bir koridor bırakarak bölgeyi Azerbaycan'a iade eder.

3 yıl içinde, barış güçlerinin bu yolu kontrol etmek üzere daha fazla konuşlandırılması için Hankendi'yi Ermenistan'a bağlayacak yeni bir Laçın yolu inşa edilecek.

6. Ülke içinde yerinden edilmiş kişiler ve mülteciler Dağlık Karabağ'a ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği kontrolündeki komşu bölgelere geri dönecektir.

7. Savaş esirleri değiştirilir ve diğer tutuklular değiştirilir.

8. Bölgedeki tüm ekonomik bağlantılar ve ulaşım bağlantıları engellenmiştir. Ermenistan, Azerbaycan'ın batı bölgeleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında ulaşım bağlantıları sağlayacaktır. Bu taşıma bağlantısı, Rusya Federal Güvenlik Servisi (RF FSB) sınır servisi tarafından denetlenecektir.

9. Taraflara göre Nahçıvan ile Azerbaycan'ın batı bölgelerini birbirine bağlamak için bir ulaşım yolu inşa edilecektir.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA