18 Dükkan için temeller atıldı


Bu haber 2020-11-07 19:30:36 eklenmiş ve 1412 kez görüntülenmiştir.

Büyüklüğü 410 m2 ile 1.510 m2 arasında değişen dükkanların küçük ve orta ölçekli işletmeler için önemli bir fırsat olduğu ifade ediliyor

 

Nazilli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi İktisadi İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan tarafından yapılan açıklamada;

Nazilli küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi olarak üyelerimizden aldığımız yetki ve güç ile yatırımlarımızı hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.

Bugün ; Nazilli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi İktisadi İşletmesi olarak ağustos ayında ihalesini yaptığımız 18 adet işyerinin temel atma töreni için bir araya geldik. Dükkanların altı ay gibi bir sürede tamamlanıp teslim edilmesini planlıyoruz. Onsekiz dükkanın tamamı işletmeye açıldığında yaklaşık 500 kişiye istihdam imkanı yaratılacağı hesaplanmaktadır.

Mevcut sanayi ve ticaret alanlarının yeterli olmadığı, girişimcilere yeni yatırım ve işletme alanlarının tahsis edilemediği günümüzde; sanayi kooperatifinin kendi imkanlarıyla yaptığı bu girişimin oldukça önemli ve anlamlı olduğuna inanıyorum. Yani bir anlamda müteşebbis yine göbeğini kendisi kesmekte, çözümü kendisi bulmaktadır.

Bölgemizde öz sermayesi ile yatırım yapmak isteyen işletmeler uygun alan bulamadıklarından yatırımlarından vazgeçiyorlar. Böylece yeni istihdam imkanlarını daha doğmadan öldürmüş oluyoruz.

 

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bölgemizdeki Kuyucak, Karacasu, Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar ve Buharkent ilçeleri 3.bölge teşvik alacak ilçeler grubuna dahil edildi.

Gayet olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Ancak bu ilçelerimizde yatırım alanı, sanayi alanı varmı? maalesef yok.

İstihdam yetersiz diyoruz, gençlerimiz iş bulamıyor diyoruz ama gelecekte çocuklarımızın, torunlarımızın çalışacağı işyerlerinin kurulmaması için elimizden geleni yapıyoruz.

Yer gösteremiyoruz, yeni yatırım alanları açamıyoruz.

Konut alanına izin veren mevzuat iş sahasına izin vermiyor.

Diğer bölgelerde yatırım ve ticaret denilince neredeyse kırmızı halı seriliyor. Nazilli bölgesi söz konusu olunca bürokratik engelleri ve mevzuatı öne çıkarıyorlar.

 

İşte bu nedenle 11.488 m2 lik bir alan üzerinde 18 adet dükkan inşa edilmesi Nazilli Ekonomisi için çok büyük bir adım olmayabilir ama bir işin istenince yapılabileceğini göstermesi açısından önem arz etmektedir.

 

Nazilli Sanayi Kooperatifi İktisadi İşletmesi olarak gücümüz ve yetkimiz dahilinde bu bölge için yatırım imkanları yaratmaya, gayrimenkullerimizi ölü yatırım olmaktan çıkarıp katma değer yaratacak işletmelere dönüştürmeye devam edeceğiz. Bunları da siz üyelerimizin desteği ve teveccühü ile yapacağız.

 

Nazilli’nin kalkınması ve zenginleşmesi için yeni sanayi ve imalat işletmelerine ihtiyacı var. Bunun başka bir yolu yok. Bu bölgeyi ya üretip büyüteceğiz ya da yerimizde sayıp eriyip gideceğiz.

 

İklim yapısı ile kültürel değerleriyle ülkemizin yaşamak için en elverişli bölgelerinden birisi olmasına rağmen gençlerimiz artık büyük şehirleri, sanayisi gelişmiş kentleri tercih ediyorlar. İş sahası yaratmadığımız sürece nitelikli genç nüfusumuzu kaybetmeye devam edeceğiz.

 

Bu günkü temel atma merasiminin sadece bir tören değil Nazilli’nin sanayileşme ve yatırım hamlesine ivme kazandıracak, özendirecek bir kıvılcım olmasını diliyorum.

 

İnşaallah daha büyük işletmelerimizin, fabrikalarımızın açılışlarını yapmak ümidiyle; dükkanlarımızın sahiplerine hayırlı olmasını temenni ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA