Ahilik haftasında Anlamlı Ödül

Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Ahilik haftası nedeni ile bir program düzenledi. Pandemi nedeni ile sade bir etkinlik düzenleyen Dernek ayrıca bu yıl ilk kez düzenledikleri Yılın Ahisi ödülüne de Efes Plak Sahibi Ahmet Sert’e plaket takdim ettiler.
Bu haber 2020-09-18 19:18:41 eklenmiş ve 1293 kez görüntülenmiştir.

 

Nazilli Belediye Meydanı önünde düzenlenen etkinliğe Dernek Başkanı Meltem Tuğral, yönetim kurulu üyeleri, Efes Plak Sahibi Ahmet Sert ve daha sonra Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan iştirak etti.

Dernek Başkanı Meltem Tuğral, yaptığı konuşmada şunlara değindi. “Türk esnafının tarihi kültür ve geleneklerinde önemli bir yer tutan Ahilik geleneğinin unutulmaması, geleneksel değerlere sahip çıkılması adına burada toplanmış bulunuyoruz.

Türk ticaret hayatının başlamasıyla beraber, esnaflarda komşularına karşı sevgi, meslektaşlarına karşı saygı, çırak ve çalışanlarına karşı hoşgörü, müşterilerine karşı dürüst bir gelenek yerleşmiş, bu temeller üzerine kurulan esnaflık Ahilik kavramı ile belli bir ritüele ve kurallara bağlanmıştır.

Pandemi Esnafı tükenme noktasına getirmiştir

Günümüz şartlarında temel kurallar devam etse de, gerek küresel ekonomik sebepler, gerekse bilgi ve teknolojide yaşanan gelişmeler klasik ahilik kavramında değişikliklere yol açmıştır.

Özellikle bu yılın başlarında ortaya çıkıp, dünya ekonomileri gibi bizleri de derinden etkileyen pandemik Covid-19 salgını, zaten zor şartlarda devam eden esnafı tükenme noktasına getirmiştir. Yarı açık yarı kapalı çalışan, işkolunda belli faaliyetleri yürütebilen esnafı maalesef daha zor günler beklemektedir. Süresi belli olmayan ertelemeler, kısıtlamalar, kapatmalar küçük esnafı kepenk indirme noktasına getirmiştir. Bereketin simgesi siftahı bile yapamadan boş bekleyen esnafın beklentileri vardır.

Sigorta-Bağkur ve buna benzer ödemelerin ertelenmesi beklentimizdir

Hükümetten beklentimiz ilk etapta sigorta, bağkur borçları ile daha önce verilmiş, ödeme zamanı gelen pandemi destek kredilerinin ödenmesinin faizsiz olarak en az 6 ay ertelenmesidir.

Yerel yönetimi oluşturan Belediye başkanlığı ile Kaymakamlık ve bağlı resmi kuruluşların, mal ve hizmet alımlarında yerel esnaf lehine tasarrufta bulunması, kaçak, vergisiz, sigortasız çalışan kişileri engellemesi yerel yönetimden beklentimizdir.

Halkımızın da alış verişlerinde yerel esnafı tercih etmesi, harcadığı paranın ilçemizde kalmasına, dışarı kaçmadan ilçe ekonomisine katkı sağlamasına ve döngüyü tamamlamasına yol açar.Esnafı olmayan bir mahallenin eksik olacağı muhakkaktır.Yeri geldiğinde dost,arkadaş yeri geldiğinde abi,abla, kardeş olan esnafa destek olması halkımızdan beklentimizdir.

Pandeminin yarattığı kısıtlı ortamda Ahilik Haftası etkinliği yapamasak da geleneksel yılın ahisi ödülünü siz basın mensupları eşliğinde vermek istedik. Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği yönetim kurulu olarak, 40 yıldan fazla süredir ilçemizde faaliyet gösteren, ülkemizin sayılı müzik marketlerinden Efes Plak Ahmet Sert Yılın ahisi seçilmiştir.Kendisinin daha uzun yıllar tecrübeli bir esnaf olarak bizlere yol göstereceğine inanıyorum.

Katılımınızdan dolayı teşekkür ederim.”

Tuğral konuşmasından sonra Nazilli’de 44 Yıllık esnaf olan ve Türkiye’nin sayılı müzik marketlerinden birisi olan Efes Plak Sahibi Ahmet Sert’e plaket dakdim edildi. Ahilik kıyafeti ile birlikte plaketini alan Ahmet Sert, “Meltem hanıma bu duyarlı davranışından dolayı teşekkür ediyorum. Bana da sürpriz oldu. Esnafımızın bu zorlu günlerinde her zaman yanındalar ve birlikten kuvvet doğar diyerek bir araya geldik. Sağ olsunlar bana da Plaket takdim ettiler. Teşekkür ediyorum kendilerine”

Son anda Programa katılan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat engin Özcan ise, Nazillispor yöneticilik yaptığı zamanlarda Ahmet Sert’i tanıdığını ifade eden Başkan Özcan, güzel bir tespit yaptıkları için Dernek yönetimini de kutladı.

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA