Sakin Kal


Bu haber 2020-09-15 16:38:42 eklenmiş ve 179 kez görüntülenmiştir.

 

Zehirlerini bala dönüştürmeyi öğren. Bunlar nasıl dönüştürülür? Çok basit bir işlem vardır. Aslında buna dönüşüm demek doğru değildir; çünkü birşey yapılmaz, sadece sabır gerekir. Bu sana söylediğim en büyük sırlardan bir tanesi.

 Dene : Öfke geldiğinde hiçbirşey yapman gerekmiyor; sadece sesszice otur ve izle. Ona karşı gelme ve onun tarafında olma. Onunla işbirliği yapma, onu bastırma. Sadece izle, sabırlı ol, neler olduğunu gör...bırak yükselsin. Birşeyi hatırla : Öfke anında hiçbirşey yapma, bekle. Sadece biraz zaman ver ve bekle... şaşıracaksın. Birgün yeterince bekleyebilirsen öfkenin merhamete dönüştüğünü anlayacaksın. Bu bir tekerlektir; kendi kendine döner, sen ne acele ediyorsun. Tıpkı biraz bekleyebilirsen gecenin gündüze dönmesi gibi, aynı şekilde birazcın bekleyebilirsen, öfke de merhamete dönüşür. Aynı enerji. Sadece ona sabır eklenmesi gerekir, başka birşey değil. Bunu dene. Birşeyi hatırla : Zehir sana hükmetmeye başladığında, ruh halinde asla değişiklik yapma, sadece bekle. Zehir ötekine dönüşmeye başladığı zaman... Bu yaşamın temel kanunlarından bir tanesidir : Herşey sürekli olarak ötekine dönüşür ! İçinde dönemsel değişimler vardır; iyi insan kötü olur, kötü insan iyi olur. Azizlerin günahkar olduğu anlar vardır ve günahkarların azizlere yaraşır anları vardır. Kişinin sadece beklemesi gerekir.

 Aziz en üstteyken hareket et, hepsi bu. Günahkar en üstteyken hareket etme, öfke en üstteyken hareket etme, aksi taktirde pişmanlık duyacak, bir tepkiler zinciri yaratacak ve karma oluşturacaksın. Karma oluşturmanın anlamı tamamen budur. Olumsuz olduğun bir anda hiçbirşey yapma, çünkü o zaman bir zincirin içinde olacaksın ve bunun sonu gelmeyecek. Olumsuz olduğun zaman birşey yaparsan diğer kişide olumsuz olur; diğer kişide birşey yapmaya hazırdır. Olumsuzluk daha fazla olumsuzluğa neden olur, öfke daha fazla öfke getirir, düşmanlık daha fazla düşmanlık getirir ve olaylar devam eder gider..ve insanlar beraber yaşam-lar için birbirleriyle karmaşa içindedirler.

 Ve devam ederler ! Bekle. Kızgınsan meditasyon yapılması gereken an budur. Bu anı boşa harcama. Öfke içinde öyle büyük bir nerji yaratıyor ki; yok edebilir. Fakat enerji tarafsızdır, yok edebilen yaratıcı olabilir. Bekle. Bekleyip, telaş içinde hiçbirşey yapmadığında, birgün içsel değişimi göreceksin ve şaşıracaksın. Öfke doluydun ve sonra öfke devam ediyor ve bir tepe noktasına geliyor...ve sonra tekerlek dönüyor.

 Tekerleğin döndüğünü, öfkenin yumuşadığını ve enerjinin serbest kaldığını görebilirsin.

 Artık olumlu bir ruh halindesindir. Yaratıcı ruh durumu. Artık birşey yapabilirsin. Şimdi yap. Daima olumluyu bekle. Söylediğim şey duyguların bastırılması değildir. Olumsuzu bastırmanı söylemiyorum, olumsuzu izlemeni söylüyorum. Farkı hatırla, orada büyük bir fark var.

 Olumsuzla beraber yaşamanı, olumsuzu unutmanı, ona karşı birşey yapmanı söylemiyorum, hayır. Bunu söylemiyorum. Kızgın olduğunda gülümsemeni söylemiyorum, hayır; o gülümseme sahte, çirkin, yapmacıktır. Kızgınken gülümseme.

 Kızgınken odanın kapısını kapa, önüne bir ayna al, kızgın yüzünü kendin gör. Bu senin işin, senin nerjin, senin yaşamın ve doğru anı beklemek zorundasın.

 Herkesin içinde bir katil taşıdığını hiç düşündün mü? Sen de içinde bir katil taşıyorsun. Katilin başka bir yerde olduğunu düşünme, hayır; bir cinayet işleme ihtimali herkes için mevcuttur. Adam öldürme içgüdüsünü içinde taşırsın. Sadece aynaya bak; bunlar senin şartların, onlara aşina olmak zorundasın. Bu iş, kendini bilmeye doğru büyümenin parçasıdır. Socrates’den bu güne kadar çok duydun : “ Kendini bil “ , sessizce otur ve “ Ben tanrıyım, ben ruhum, ben buyum..” tekrarla demek değildir.

 “Kendini bil” bütün şartlarını, bütün ihtimallerini bil; katil, günahkar, suçlu, aziz, içindeki kutsal insan, fazilet, tanrı, şeytan..bütün şartları, her çeşitini bil ve bunu bildiğinde sırları, anahtarları keşfedeceksin demektir. Öfkenin sonsuza kadar orada olamayacağını göreceksin, yoksa olabilir mi? Denemedin ! Dene. Sonsuza kadar orada olamaz. Hiçbir şey yapmazsan ne olacak? Öfke sonsuza dek orada durabilir mi? Orada hiçbir şey sonsuza dek duramaz.

 Mutluluk gelir ve gider. Mutsuzluk gelir ve gider.

 Basit bir kanunu göremiyor musun? Herşey değişir, hiçbirşey kalıcı değildir. O zaman telaş neden?

 Öfke geldi gidecek. Sadece bekle, biraz sabır göster. Sadece aynaya bak ve bekle.

 Bırak öfke orada olsun, yüzün çirkinleşsin ev canileşsin; ama bekle, izle.

 Bastırma ve öfkeden yola çıkarak hareket etme. Çok geçmeden yüzünün yumuşadığını, gözlerinin sakinleştiğini, enerjinin değiştiğini göreceksin.

 Erkek dişiye dönüyor...ve az sonra nurla dolacaksın. Daha önce öfke olan kırmızılık şimdi belirgin bir ışımadır.

 Yüzünde, gözlerinde bir güzellik..Şimdi dışarı çık; harekete geçme zamanı geldi.

 Olumlu olduğun zaman hareket et. Olumluluğu zorlama, olumluluğun kendiliğinden gelmesini bekle. Sırrı budur. “ Zehirlerini bala dönüştürmeyi öğren” dediğimde, kastettiğim budur.

 Osho

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA