Nazilli’de gazeteciler 24 Temmuz’da bir araya geldi

Nazilli’de görev yapan Gazeteciler, Nazilli Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği törende bir araya geldi.
Bu haber 2020-07-24 16:28:51 eklenmiş ve 417 kez görüntülenmiştir.

 

24 Temmuz Basında sansürün kaldırılışının 112. yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk koyma törenine Gazetecilerin yanı sıra Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, CHP İlçe Başkanı Serkan Sevim ve yönetim kurulu üyeleri İYİ Parti Yönetim kurulu üyeleri,  AK Parti Yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ömer Duran günün anlam ve önemine uygun bir konuşma yaptı.

Başkan Duran konuşmasında şunlara değindi. “24 Temmuz 1908 yılında çıkarılan Osmanlı Döneminde Gazeteler Matbaalara gitmeden Sansür memurları tarafından kontrol edilir ve sansür uygulanarak yayına basılırdı. 2. Meşrutiyetin ilanından sonra 24 Temmuz 1908’de Sansür uygulamasından vazgeçildi ve ağır suçlar kapsamına alındı. Tam 112 yıl önce alınan bu karar ile birlikte Basında sansürün kaldırılması sevinç yaratmıştır.

O günlerden bu güne sürece baktığımızda sansür kabuk değiştirmiş ve çeşitli şekillerde karşımıza çıkmakta. Bugün basın sektöründe çalışan tüm arkadaşlarımız sansürün zorluğu ile karşılaşmaktadırlar.

Gazeteciler doğru haber alma ilkesi ile yola çıkan meslektaşlarımızdır. Araştırma geliştirme ve sonuca ulaşmakla yükümlüdürler. Gazetecilik sektörü sorgulama makamı değildir. Bilgi alma ve bilgi edinme mekanizmasının çalıştığı meslek dalıdır. Hal böyle iken, 5N1K sorusunun sorulduğu bu dönemde cevap yerine kaba kuvvet, Tehdit ve buna benzer fiili eylemler ile meslektaşlarımız yıldırılmak istenmektedir.

Pandemi döneminde en zorlu görevleri üstlenen meslektaşlarımız, hayatlarını dahi tehlikeye atarak salgın dönemini en riskli grupta geçirdiler. Halen ülkemiz ve dünyayı etkisi altında sürdüren Covid-19 nedeni ile zorluklar yaşayan meslektaşlarımız, bu sıkıntılı dönemleri atlatmak amacı ile zor şekilde çalışmaktadır. Yetkililerden isteğimiz bu zor günlerde meslektaşlarımızın önünü açmalarıdır.

Bugün basında sansürün kaldırılması ile ilgili olarak daha cesur yazılar, haberler yapmak armuzdur. Bugün bu vesile ile tüm basın sektöründe çalışan mesai arkadaşlarımızın bu güzel gününü kutluyor, sansüre uğramayan haberler diliyorum”

Merhum Gazeteciler Kabirleri başında anıldı

Nazilli’de görev yapan merhum Gazeteciler ise mezarları başında okunan dualar ile anıldı. Kabristanlığa Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ömer Duran ve Gazetecilerin yanı sıra Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’da katılarak dua etti.

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA