Bozyurt’ta JES’e tepki

Bozyurt Mahallesi üzerinde kurulan Jeotermal üretim tesisinin bulunduğu alana gelen CHP ve İYİ Partililer JES santrallerinin kurulmasına tepki gösterdi.
Bu haber 2020-05-07 02:05:40 eklenmiş ve 267 kez görüntülenmiştir.

 

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, İYİ Parti İlçe Başkanı Cihat Öztürk, CHP İlçe Başkanı Serkan Sevim, Partililerin katılımı ile gerçekleştirilen basın açıklamasında JES’e karşı tepkiler dile getirildi.

Basın açıklamasını İlçe Başkan yardımcısı avukat Halil şakar yaparken şunları söyledi. “Bölgemiz her geçen gün artan jeotermal santrallerden doğaya salınan katı, sıvı, gaz atıklarla çevresel olarak hızla zehirlenmekte ve ekolojik denge her geçen gün, her geçen saat bozulmaktadır. Bölgedeki zeytin ve incir ağaçları hızla kurumakta ve kanser vakalarında hızla artış görülmektedir. Hemşerilerimiz üzerinde bir inceleme yapılmış ve "dolaşım yolu hastalıkları yüzde 48, kanser vakaları yüzde 17, solunum yolu hastalıkları yüzde 12 arttığı tespit edilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hava kalitesi izleme istasyonlarının Aydın’ın hava kalitesi inceleme raporlarına göre, hava kalitesi indeksi 499 olarak tespit edilmiştir. Bu tespit neticesinde Türkiye'de hava kalitesi en düşük il ne yazık ki Aydın olmuştur. Artık bu çevre katliamına dur demek istiyoruz. Şu anda burada bulunmamızın sebebi yine bir jeotermal tesisin buraya hukuksuz bir şekilde kurulmak istenmesi jeotermal tesisin kurulacağı alanda çok sayıda zeytin ağacı katledilmiştir.

Bu topraklar hepimizin, bu hava bu doğa hepimizin. Eğer bizler bugün sahip çıkmaz ve bu çevre katliamına dur demezsek ne yazık ki yarınlar için yaşanılabilir bir çevre kalmayacak. Yaşamımız bize sunulan en büyük armağandır. Bunun bilinciyle Aydınımızın yemyeşil doğası, temiz havası ile yaşanılabilir bir gelecek için el ele vermeliyiz”

Sınır çoktan aşıldı

Basın açıklamasından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın Valiliğinin sınırların aşılmadığı yönündeki raporuna ilişkin olarak ‘sınırlar çoktan aşıldı. Aydın bu gidişle jesleri ile anılan bir bölge haline dönüştürülecek bu gidişe dur demezsek felaketler ile karşılaşacağız. diyerek tepki gösterdi.

1 Mayıs raporları yok

Gaz ölçümleri ile ilgili olarak Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ın açıkladığı raporları Basın mensupları ile paylaşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül “1 Mayıs 2020 günü yılmazköy’de patlayan jeotermal kuyusunda yapılan hidrojen sülfür oranlarını açıkladı. Burada 20 metreküp olması gereken değer 232 metreküp olarak çıktı. Ancak Aydın Valiliği 1 Mayıs ölçümlerini sunmadı. Sadece Nisan ayı Ölçümleri var. Nisan ve Mart Ayınının raporların yüzde 90’unda kat kat artış vardır.”

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA