Aydın’da İlk İmmun Plazma Tedavisi Uygulandı


Bu haber 2020-05-01 16:47:11 eklenmiş ve 232 kez görüntülenmiştir.

 

Daha önce Covid-19’u yenen hastalardan alınan immün plazma, Atatürk Devlet Hastanemizde Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi görmekte olan durumu ağır 64 yaşındaki kadın hastaya ilk defa immun plazma tedavisi uygulandı.

19.04.2020 tarihinde 64 yaşında kadın hasta nefes darlığı, öksürük ve ateş şikâyetiyle hastaneye başvurmuş, yapılan tetkikler sonucunda akciğer tomografisi ve viral pnömoni ile uyumlu olması üzerine yatırılmıştır.

Sağlık Bakanlığının Covid -19 rehberi doğrultusunda tedavi düzenlenmiş ancak, laboratuvar bulgularında ve akciğerinde düzelme olmaması üzerine hastanın takibinin 10. gününde İl Sağlık Müdürlüğü ile iletişime geçilerek hastaya İmmün plazma tedavisi yapılması için başvuruldu. Yapılan başvuru da hastaya plazma uygulaması uygun görülmüş Müdürlük ve ADÜ işbirliği plazma hazırlatıldı.

64 yaşındaki hastaya 29.04.2020 tarihinde İmmun plazma tedavisi uygulandı.  Hastanın tedavisi yoğun bakım ünitesinde devam etmekte ve takibi anbe an yapılmakta.

Aydın Genelindeki Hastanelerde Covid-19 pozitif teşhisiyle tedaviye alınan ve ardından sağlığına kavuşarak taburcu edilen hastalarla iletişime geçerek, kendilerinden plazma tedavisinde kullanılmak üzere plazma bağışında bulunması konusunda yardım istiyorlar

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA