PERŞEMBE PAZARI GEÇİCİ OLARAK KAPATILDI


Bu haber 2020-03-25 18:21:47 eklenmiş ve 208 kez görüntülenmiştir.

7 OCAK 2020 tarihinde daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir koronavirüs Çin Hubei Eyaleti Wuhan şehrinde akciğerde pnömoni kümesinin etkeni olarak tespit edilip tanımlanmıştır. İnsandan insana bulaşma özelliği nedeniyle hızla yayılmıştır. Bu nedenle WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından daha önce dünya nüfusunun maruz kalmadığı, insanlara bulaşan ölümcül bir hastalık olması ve tüm Dünya ülkelerinde görülmesi sebebiyle PANDEMİ ilan edilmiştir.

Covid (19) dış ortama çok dayanıklı olmamakla birlikte ortamın nem ve sıcaklığı,dışarı ortama atılan virüs miktarı, kontamine ettiği yüzeyin dokusu gibi faktörlere göre dayanma süresinin değişmesine rağmen aktivitesini ( bulaştırıcılığı) iki saat içerisinde kaybettiği tespit edilmiştir. 3 mikron büyüklükte, zarflı, tek zincirli bir RNA virüsüdür. Damlacık yoluyla sosyal alanda kişiler arası 1-2 metrelik mesafede etkili iken hava sirkülasyonu ile daha uzak yerlere taşınarak hastalığı bulaştırabilir.

Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı en sık karşılaşılan belirtileri olup özellikle kronik hastalığı olanlarda (Hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, kanser vb.) yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda zatüreden solunum yetmezliği ve ölüme kadar varan tablolar oluşturabilmektedir.

Asemptomatik kişilerin solunum yolu salgılarında virüs tespit edilebilmekle birlikte esas bulaşma hasta bireylerden olmaktadır. 

Ortalama inkubasyon yani kuluçka süresi 2 ile 14 gün arasındadır. Kesin veya olası bir vakaya damlacık enfeksyonuna yönelik kişisel hijyen önlemlerini(Maske, eldiven, gözlük.vb.) almadan yaklaşan, bir metreden yakın mesafede 15 dakika birlikte olan, direk yakın temas (el sıkışma, sarılma, selamlaşma vb.) nedenlerde, aynı evde yaşayanlarda, aynı kapalı ortamlarda (toplu taşıma, bekleme salonu vb) birlikte olanların yakın temaslı olarak değerlendirildiği ve bu kişilerin 14 gün buyunca ortamdan izole edilmesi en basitinden evde kalması önerilmektedir.

Ulusal pandemi planında toplumda yüzde 6 oranında hastalanma ve yatarak tedavi gerektiren durumların oluşacağı ve fatalite yani ölüm oranının yüzde 3,8 olabileceği açıklanmıştır.(Kaynak: Sağlık Bakanlığı Covid 19 Rehberi – Bilim Kurulu Çalışması 11 Mart 2020)

Bu nedenle toplumun bütün kesimleri için gereken tedbirlerin alınması, uygun korunma süreçlerinin oluşturulması İlçemizde yaşayan herkes için ayrımsız ve eşit bir biçimde hayata geçirilmesi esastır.

Bilimsel kuluçka süreleri, virüsün hızla yayılma koşulları göz önüne alındığında toplum sağlığını korumak için yerel yönetim olarak en üst düzey önlemlerimizi devletimizin belirlediği esaslarda almaktayız.

Pazar Yerleri Hakkkında        

Bu önlemler çerçevesinde ilçe sınırlarımızda kurulan semt pazarlarında tüm esnafımızın eldiven ve maske zorunluluğuna uyması, sosyal mesafeyi koruması önem arz etmektedir. Tüm dezenfekte çalışmalarımız Pazar yerleri kurulmadan önce ve sonrasında ehemmiyetle yapılmaktadır. Alan büyüklüğü, yayılma koşulları vb. nedenler çerçevesinde ilçemiz için önemli bir yeri olan ekonomik ve sosyal ihtiyaçlara dönük olarak kurulan Perşembe Pazarı’nın içinden geçtiğimiz bu süreçte kurulmaması kararına varılmıştır. Vatandaşlarımız ihtiyaçlarını haftanın diğer günleri kurulan semt pazarlarında karşılayabileceklerdir. Bu konuda İlçe sakinlerimizin hassasiyetine güveniyor ve tüm halkımıza sağlıklı günler diliyorum

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop