NAZİLLİ'DE DEV EKONOMİ KONFERANSI

EKONOMİNİN RÜZGAR YÖNÜ
Bu haber 2019-12-25 17:05:31 eklenmiş ve 398 kez görüntülenmiştir.
Adnan Menderes Üniversitesi İİBF dekanı Profesör Doktor Yusuf Kaderli ile Nazilli Belediyesi ve Nazilli Ticaret Odası'nın ortaklaşa gerçekleştirdiği Doktor Yaşar Erdinç’in anısına Finansal Piyasalarda Yaşanan Son Gelişmeler ve 2020 Türkiye Ekonomisi Gündemi başlıklı konferans Nazilli Ticaret Odası Konferans salonunda gerçekleştirildi.
Başta ülkemiz olmak üzere küresel ekonomik gelişmelerin yaklaşmakta olan 2020 için beklentilerin ve atılması gereken adımlar ile alınması gereken önlemlerin değerlendirildiği söyleşiye Fo-Der yönetim kurulu başkanı; Atilla Köksal, Stratejist; Cüneyt Paksoy ve İnfo Yatırım menkul değerler genel müdür yardımcısı; Mert Yılmaz konuk olarak katılırken, programın moderatörlüğünü Fo-Der yönetim kurulu üyesi Murat Sağman gerçekleştirdi.
Programın açılış konuşmasını Nazilli Belediye başkanı Kürşat Engin Özcan'a vekaleten başkan yardımcısı Soner Yelkovan yaptı. Yelkovan; Belediye başkanımızın önceden planlanmış programı nedeniyle şehir dışında olmasından dolayı katılım sağlayamadığını dile getirerek başta konuk ekonomistler olmak üzere tüm katılımcılara selamlarını iletti ve başta bu organizasyonun mimarı olan Adnan Menderes Üniversitesi İİBF dekanı Profesör Doktor Yusuf Kaderli'ye, İlçemize gelerek bu organizasyona konuk olan ekonomistlere, programın gerçekleşmesi adına salon konusunda desteğini esirgemeyen ticaret odası yönetimine ve tüm katılımcılara teşekkür etti.
İkinci olarak kürsüye çıkan ADÜ dekanı Profesör Doktor Yusuf Kaderli programın gerçekleşme sebebi olarak gördüğü değerli büyüğü Doktor Yaşar Erdinç'i anarak ve kendisi ile yaşadığı anıları paylaşarak konuşmasına başladı. Prof. Kaderli; Nazilli İİBF olarak son 5 yılda önemli başarılar yakaladıklarını, ülkemizin en önde Üniversitelerine karşı gerçekleştirilen ulusal yarışmalarda ezici üstünlük sağlamayı başardıklarını ve Nazilli İİBF mezunlarının artık ülkemizin her noktasında tanınan bireyler haline geldiğine dikkat çekti. Doktor Yaşar Erdinç’i rahmetle anarak, programı destekleyen belediye ile ticaret odasına ve konuklara teşekkür eden Kaderli sözü konuklara bıraktı.
Murat Sağman'ın moderatörlüğünde başlayan söyleşi de öncelikle  Fo-Der yönetim kurulu başkanı Atilla Köksal söz alırken sonrasında Mert Yılmaz ve Cüneyt Paksoy konuşmalarını gerçekleştirdi.
Konferans'ta öne çıkan başlıklar şu şekilde gerçekleşti;
Finansal okuryazarlığın önemi
2019 Nominal ve Reel Getirileri
1986-2019 Dönemsel Reel Getirileri
Varlık Getirilerinin Korelasyonları
Varlık Getiri Ligi
Uzun Vadeli Birikim Gücü
Hane halkı Finansal Varlıkların Dağılımı
1939-2018 Enflasyon oranları
2013-2019 GSYİH Rakamları
Bütçe Açıkları Tarihsel Gelişimi
İşsizliğin Küresel Boyutu
Gelir Dağılımı Eşitsizliği
Uluslararası Düzeyde Ölçek Ekonomileri
Avrupa’nın Belirsiz Ekonomik Yapısı
Ortaya Çıkan Çin Ekonomi Planlamaları
İyi görünen kötü ilerleyen ABD Ekonomisi
2020 Reform Yılı İlan Edilmesinin ve Uygulanmasının Önemi ve Gerekliliği
Bu başlıklar altında yürütülen toplantı ya yoğun katılım gösteren üniversite öğrencilerine yönelik konukların verdiği en önemli mesaj ; İşsizliğin küresel bir sorun haline geldiği ve kısa dönemde çözülecek bir problem olmadığının kabul edilmesi gerektiği ve FARKINDALIK OLUŞTURMANIN ÖNEMİNİ KAVRAMALARI oldu. Konferansa katılan konuklara Belediye Başkan yardımcısı Soner Yelkovan tarafından hediyeleri takdim edildi.
Turkuaz gazetesi olarak bu değerli konferansın gerçekleştirilmesinde pay sahibi olan Profesör Doktor Yusuf Kaderli’ye, Doçent Doktor Ali Petek'e , Başta oda başkanı Nuri Arslan olmak üzere Nazilli. Ticaret Odası yönetimine, Nazilli Belediyesi’ne ve bir çok zaman öldürme fırsatı varken konferansa katılım sağlayan üniversiteli arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Öte yandan başta esnaflarımız olmak üzere tüm hane halklarını da ilgilendiren bu konferansa genel anlamda öğrenci ağırlıklı katılım olması ve sektörel katılımlarının yok denecek kadar az olması da üzücü bir detay olarak dikkatlerden kaçmadı.
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA