Adli Yıl Sert açıklamalar ile başladı

Adli Yıl Nazilli Adliyesi bahçesinde düzenlenen çelenk koyma töreni ile başladı. Adli yıl açılışında ise Nazilli baro Temsilcisi Emel Şahin ve Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaşın sert konuşmaları dikkatleri çekti.
Bu haber 2019-09-03 01:41:23 eklenmiş ve 363 kez görüntülenmiştir.

 

Nazilli adliyesi bahçesindeki adli yıl açılış Törenine CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Nazilli Kaymakam Vekili, Sultanhisar Kaymakamı Rasim Belge, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Selahattin Afşin, Baro Temsilcisi Emel Şahin, İlçe Emniyet Müdür Vekili Ahmet Koçak, İlçe Jandarma Komutanı J. Binbaşı Hakdan Öztürk, hakimler, savcılar, avukatlar ve adliye çalışanları katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Yargı Bağımsız ve Tarafsız olmalı

Nazilli Baro Temsilcisi Emel Şahin, Yargının bağımsız ve tarafsız olması gerektiğini belirterek, “Barolarımızın büyük çoğunluğu, her yıl olduğu gibi bu yıl da, geleneğe bağlı kalarak, açılış törenlerini kendi evlerinde, yani adalet saraylarında gerçekleştirmektedir. Biz de Aydın Barosu olarak, kuvvetler ayrılığı ilkesi ile yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı gereği olması gereken yerde, kendi Adalet Sarayımızda adli yıl açılışını gerçekleştiriyoruz. Yargının bağımsız ve tarafsız olması yanında, şeklen de tarafsız ve bağımsız görünmesi evrensel bir kuraldır. Ne yazık ki, Yargıtay Başkanlığı kendi ev sahipliğinde gerçekleştireceği töreni, bu kuralı unutarak, yargı erkine ait bir mekan yerine Yürütmenin Sarayı’nda yapmayı tercih etmiştir. Önceki yıllarda Yüksek Yargı mensuplarının cübbede düğme arayıp ilikleme çabası, Yürütmenin önünde dik duramayıp eğilip bükülmesi, Yargının yürütme ile uyumlu olması gerektiğine dair söylemleri yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına gölge düşüren görüntüler olarak yurttaşlarımız arasında adalete güveni daha da azaltmıştır. Zira; hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı kavramlarını süslü cümlelerden ibaret gören hiç kimsenin lafıyla, yargı mensupları siyasetin karanlık ve kaotik alanına çekilemez. Siyasetin hiç bir yerinde olmadığımız gibi, tam aksine, siyasetçilerin yargıdan elini çekmesini neredeyse her gün talep etmek durumunda kalıyoruz. Bunu anlamak istemeyen ya da bu idrak kabiliyetinden yoksun olan siyaset simsarlarına sesleniyorum: Kuvvetler ayrılığına dayanan, tarafsız, bağımsız yargıya sahip bir hukuk devleti ve ikiz kardeşi olan demokrasi, en başta yaşam hakkı olmak üzere herkesin haklarının eşit olarak korunmasının güvencesidir; yaşam hakkı siyasallaştırılamaz. Hukuk ve hak arayışı bir siyasi gruba indirgenemez, ötekileştirilip baskı altına alınamaz. Artık elinizi yargıdan ve hukuk işlerinden çekin. Barolar boykot yapıyor söylemi sadece basit bir manipülasyondur. Barolar yalnızca kuvvetler ayrılığı ilkesinin, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının gereğini yapmaktadır. Aksini yapanlar adli yıl açılışını bir tartışma konusu haline getirmişlerdir, Barolar değil”

 Ceketlerimizdeki Düğmeler iliklenir ama Cübbelerimizde düğme yok

Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş ise, “Adaletin tecellisi için yılmadan, ve vicdanlarımızın sesinden başka hiçbir şart ve ses dinlemeden, hiçbir harici etkiye aldırmadan, bağımsızlık ve tarafsızlık içinde çalışma hususunda kararlıyız ve bu hususta her türlü fedakarlığa hazırız. Ceketimizin düğmesi ilikli, ancak cübbelerimizde düğme bulamazsınız, bulamayacaksınız. Hiç şubesiz aziz milletimizin bütün fertlerini ve adalet için kapısına gelen herkese ayrımsız hizmet eden bizler tarafımızı daima hukukun üstünlüğünden yana seçmiş bulunmaktayız. Adaletin hızlı tecellisi için gece gündüz demeden, hafta sonu demeden, adli tatil demeden fedakar bir tavırla kararlı ve bağımsız duruşumuzla aziz milletimizin adalete ve bizlere duyduğu güven daha da pekişecektir” ifadelerini kullandı. 
Açılış töreni, Adliye içinde gerçekleştirilen resepsiyonla sona erdi.

 

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop