5 EYLÜL DE NAZİLLİ’Yİ KURTARALIM MI?


Bu haber 2019-08-23 18:11:12 eklenmiş ve 357 kez görüntülenmiştir.

 

Merhaba sevgili dostlar.

Başlığı okuyunca kimilerinin alaycı, kimilerinin kızgın kimilerinin de bu adam ne demek istiyor manasındaki bakışlarını görür gibiyim. Aslında düşünen insanlar için gayet net ve açık. Cennetten bir köşe olan nazlı ilimizi Nazilli’mizi emeklilerin rahat yaşadığı bir şehir olmak yerine, işin bol olduğu emekli olunabilecek bir şehir, kafelerde  baba parası yiyen öğrencilerin rahat yaşadığı bir şehir olmak yerine, sadece ülkenin değil dünyanın ender insanlarını yetiştiren kamu yada özel öğretim kurumları olan bir şehir, bir zamanlar olduğu gibi çevre illerin dahi iş yaptırmak için tercih ettiği sanayisi olan bir Nazilli, incir kestane zeytin ve zeytin yağı dendiğinde  söyleyenin başına Nazilli ismini koymadan yapamayacağı, Nazilli inciri, Nazilli kestanesi, Nazilli zeytini, Nazilli zeytin yağı demek zorunda kalacağı marka bir şehir, olmak için bir kurtuluştan bahsediyorum. Tarihte ilk paranın basıldığı yer olan Nazilli’mizi o paranın anlamını bilen kazanmasını ve harcamasını bilen bir şehir yapmak için,  üretimin merkezlerinden biri yapmak, dünyaya tanıtıp sadece Türkiye değil dünyada marka yapmak için Nazilli için bir şeyler yapalım diyorum.

Hep söylerim, sadece eleştirmek soru sormak yeterli değil, eleştirirken çözümde sunulabilmeli diye. Bende yukarıda yazdıklarım ile ilgili aklımın erdiğince önerileri önce kendim yapayım. En azından bir kapı açmış daha güzel önerileri olanları fikirlerini dillendirmeye cesaretlendirmiş,  tartışılmasına sebep olmuş olurum.

Bunlar için üç kademede çalışma gerekli. Birincisi Nazilli belediyesi, mevcut tüm meslek odaları ve kaymakamlığı olarak, ikincisi Büyükşehir ve Valilik olarak üçüncüsü de ilimiz Milletvekilleri ve hükümet olarak kısa orta ve uzun vadeli bir yol haritası  çizilerek  işe başlanmalı. Şunu hepimiz iyi biliriz ki ağlamayan çocuğa meme vermezler, onun için çalışma Nazili belediyesi ve Kaymakamlığından başlamalı. Öncelik yerel ürünlerin katma değer üretir hale getirilmesi ile ilgili çalışmalar, ikincisi ilçemizin topoğrafik yapısı ticaret gerçekleri pazar kapasitesi gibi konular gerçekçi olarak değerlendirilerek yapılacak sanayileşme çalışması, üçüncüsü de ilçemizde bilim üssü denebilecek bir eğitim kuruluşunun faaliyete geçirilmesi ile ilgili çalışmaların yapılması.

Tüm bunlar için acil ve birinci öncelik, ister kaymakamlık ister belediye bünyesinde milletimizin çok alışık olmayıp çoğu insanımızın ismini bile duymadığı bir ARGE birimi kurulmalı. Bu birim ziraat, ticaret, sanayi, eğitim ve turizm olarak dörde ayrılmalı. Her birimde üç adet ilgili mühendis, ilgili meslek odaları ve belediyeyi temsilen bir yetkili bulunmalı. İnanın bunların maliyeti sene içinde gelen şarkıcı türkücülerden fazla olmayacaktır. Bunların ne yapacağını da benim söylememe gerek yok sanırım.

Katma değer üretmekten bahsettik, bazıları anlamayabilir, bir iki cümle ile bunu da açalım. Bir kilo demiri demir olarak satarsanız beş on TL ye aynı demiri çelikleştirip satarsanız kırk elli TL ye bu çelikten toplu iğne yaparsanız yüz yüz elli TL ye aynı demiri çelikleştirip önemli bir makinaya parça yaparsanız fiyatın üst sınırı olmaksızın siz belirler ve belki  beş yüz  belki beş bin TL ye satarsınız.  Elin oğlu kilosu bir iki lira olan patatesi cips yapıp kilosunu yüz liradan fazlaya, pazarda on beş lira bile etmeyen yoğurdu, içine bir sürü ıvır zıvır katıp sulandırıp kilosunu yüz elli liraya bize satıyor. Bu dediklerimin girmediği ev yok. Ama biz her derde derman zeytin yağımızın en kalitelisini en lüks ambalajlama ile bile otuzutuz beş liraya satmakta zorlanıyoruz. Evlerde en adi zeytinyağı ile bile yaptığımız kantoron yağının litresi yüz liraya satılıyor ama bunu çoğumuz bilmiyor. İşte bu ARGE birimleri bunların çalışmasını yapıp gerekirse üniversiteler ile işbirliği yaparak yatırımcıları bilgilendirip teşvik edecek.

En kısa vadeli  yapılacak iş  yaklaşan Beş Eylül etkinliklerinde en az bir hafta sürecek öyle bir çalışma yapalım ki adına ister festival deyin isterseniz başka bir şey yeşilinden, siyahına, kırmasından, dilmesinden, bastırmasından, sarmısaklısından, limonlusundan, daha aklıma gelmeyen tüm çeşitleri ile zeytinimizi, tazesinden, kurusundan, çatlağından, naturesinden, cevizlisinden, fındıklısından, fıstıklısından, çikolatalısından, sütlü incir tatlısından, zeytinyağlı kuru incirinden incirimizi, incir yağımızı, incir unumuzu tanıtalım. Kara yolu kenarında gerekirse emniyet trafik ekipleri ile işbirliği yaparak açılacak stantlar ile gelen geçen yabancı plakalı araçlara otuz yada ellişer gramlık küçük ikramlarda bulunalım. Ticaret odasının katkıları ile tüm ticaret odalarını bu festivale davet edip diğer illerdeki muhtemel yatırımcıları bilgilendirelim,yurt dışlarından çağırdığımız folklör ekiplerinin yanlarına da yatırımcıları da çağıralım. Tekrar söylüyorum bunların tamamının maliyeti bir saatliğine gelip şarkı türkü söyleyecek sanatçıların maliyetinden fazla değildir. Deve güreşlerine zoraki yardım toplamak yerine bu tür bir etkinliğe gönüllü yardım verecek o kadar çok insan bulursunuz ki. Tüm incir ve zeytin işletmeleri 50 şer kilo ürün verse onlara zerre kadar dokunmaz ama NAZİLLİ’mizi ülke,  belki de dünya gündemine taşır. Daha fazla yazarak sizleri sıkmak istemiyorum, gelin bu beş eylülde şarkı türkülerle geçiştirilen  değil gerçekten NAZİLLİ’mizi  kurtaracak bir etkinlik yapalım.

Bundan daha güzel fikirleri olan değerli arkadaşlar da vardır. Nazilli de yaşayan herkesin Nazilli’yi sevdiğine  ve hak ettiği yerde olması için çalışacağına inanıyorum. Herkese saygılar.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2020 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop