Yavuz'dan 24 Haziran Değerlendirmesi


Bu haber 2019-06-25 19:48:56 eklenmiş ve 213 kez görüntülenmiştir.

24 Haziran seçimi ile yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Parlamento'nun önemi ve ağırlığının daha da arttığını, yönetim sisteminnde yeni bir sayfanın açıldığını ifade eden Aydın Milletvekili ve MKYK üyesi Metin Yavuz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına, yasama yetkisi de TBMM'ye ait olduğunu, Yürütmenin Meclis'in tamamen dışında olduğunu, bundan dolayı da yürütmenin yasama üzerindeki baskısının ortadan kalktığını belirtti.

Aydın Milletvekili olarak bir yılını geride bırakan AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz yaptığı açıklama da ‘‘TBMM Genel Kurulu'nda 21 Ocak 2017 tarihinde kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna uyum amacıyla, 25 Nisan 2018 tarihinde Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul edildi. Hatırlayacağınız gibi önceki sistemde bakanlıklarda hazırlanan tasarılar, Başbakanlık tarafından Meclis Başkanlığına sunuluyor, komisyon ve TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldükten sonra yasalaşıyordu. 24 Haziran seçiminden sonra devreye giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde ise Başbakanlık olmadığı için Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan teklif TBMM Başkanlığı'na sunuluyor, komisyon ile Genel Kurul'da görüşüldükten sonra yasalaşıyor. Eski sistemde tasarılar bakanlıklarda hazırlandıktan sonra Meclis'e sevk edildiği için o tasarıların belli bir arka plan çalışması oluyordu. Bakanlıklar tasarıyı Başbakanlık aracılığıyla Meclis'e sunmadan önce o konu hakkında hazırlık çalışması yaparken ilgili sivil toplum kesimlerinin görüşlerini alıyor, akademisyenlerle görüşmeler yapıyordu. O çalışmalar tamamlandıktan sonra tasarı Meclis'e sevk ediliyordu. Hazırlıkları büyük ölçüde ilgili bakanlıklarda tamamlanan tasarıyı, Meclis hazırlanan metin üzerinden görüşüyor, sadece önergelerle üzerinde değişiklik yapıyor ve bu da yeterli oluyordu. Yeni sistemde ise bu hazırlık çalışmalarının tamamı Meclis'te komisyon aşamasında yapılıyor. Bir kanun teklifinin çeşitli sivil toplum kuruluşları, paydaşlar ya da akademisyenlerle görüşülmesi, tartışılması gibi hususlar komisyonlarda gerçekleştiriliyor. İşte bu nokta da Parlamento'nun önemi ön plana çıkıyor. Meclis, Hükümetin hazırladığı tasarıları belli bir süre içerisinde yasalaştıran bir merci gibi hareket etmekten ziyade, bütün aşamalarıyla sıfırdan kanun hazırlıyor. Şuan görüşmelerine devam ettiğimiz Yeni Askeralma kanunu bunlardan yalnızca birisidir. Bu kanunun hazırlık aşamasında Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ın büyük emekleri olmuştur. Bilindiği gibi kendisi yıllarca Türk Silahlı Kuvvetlerimizin birçok kademesinde görev yapmış son olarak Genel Kurmay Başkanlığını icra etmiştir. Bu bağlamda askeri tecrübesi tartışılamaz. Bu yeni kanun ile askerlik ile ilgili birçok yeni düzenlemenin geleceği kamuoyunca bilinmektedir.’’ dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN DİREKT HALKOYUYLA SEÇİLEN İLK CUMHURBAŞKANIMIZDIR

Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm saldırılara rağmen, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için gece gündüz demeden mücadele verdiğini belirten Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz, ‘‘Allah bu ülkenin başından Başkan Erdoğan’ı eksik etmesin. Onun kararlı ve dik duruşu sayesinde özellikle dış mihraklar, karşılarında istedikleri eski Türkiye’nin olmadığını gördüler.’’ dedi.

Yavuz yaptığı açıklama da, ‘’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında, 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 26 milyon 330 bin 823 oyla kazanarak yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan geride kalan bir yıl içerisinde yurt içinde ve yurt dışında önemli ziyaretler gerçekleştirdi. İki devlet bir millet olduğumuz kardeş ülkemiz Azerbaycan’a ilk ziyaretini gerçekleştiren Başkan Erdoğan, Nato zirvesi, Brics zirvesi, Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi, Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi, G20 Liderler Zirvesi, Rusya ve Amerika ziyaretleri ve daha nice yurt dışı ziyaretleri gerçekleştirmesinin yanı sıra millileşme atağı ile ülkemizin muasır medeniyet seviyesine ulaşması için var gücüyle mücadele veriyor. Başkan Erdoğan liderliğinde bizler de meclisimiz de, Cumhur İttifakında birlikte yol yürüdüğümüz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte ülkemizin bekası için çalışmalarımıza devam ediyoruz.’’ dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Facebook'tayız
Twitter'dayız
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2013 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Bagkur Sorgulama
izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   sex shop   vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   vibratör   iç giyim   sex shop   sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   işitme cihazı