İntihar Vakalarını Meclise taşıdı


Bu haber 2019-05-08 18:41:36 eklenmiş ve 243 kez görüntülenmiştir.

 

Aydın ilinde son bir ayda meydana gelen 30 intihar vakasını Meclise taşıyan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, bunların nedenlerinin tespit edilmesi ve toplum  psikolojisi ile bireylerin gündelik yaşamlarını destekleyici politikaların iyileştirilmesi ile yeni politikaların Yüce Meclisimizce belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98 inci İç Tüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

Konu hakkında ise gerekçelerini de şu şekilde açıklayan Bülbül; “Dünya Sağlık Örgütü’nün depresyon vakalarıyla ilgili açıkladığı son rapora göre, Türkiye’de 3 milyon 260 bin 677 kişi depresyondadır. Depresyon kişileri intihara sürükleyen en büyük risk olarak görüldüğü rapora göre, Türkiye'de her 100 bin kişiden 12.6'sı intihar etmektedir. Bu da ülke nüfusu göz önüne alındığında Türkiye'de her yıl yaklaşık 10 bin kişinin intihar ettiğini göstermektedir.

TÜİK’in intihar vakalarıyla ilgili kamuoyu ile paylaştığı son veriler ise ne yazık ki 2016 yılına aittir. Bu verilere göre Türkiye’de ölümle sonuçlanan intihar sayısı 3 bin 69 olmuştur. 3 yıl öncesine ait olan bu veri bile yeterince endişe edicidir.

Son aylarda ise Aydın ilinde neredeyse her gün bir intihar vakası yaşanmaktadır. Yaşları 15 ile 40 arasında değişen, farklı sosyo-ekonomik yapıya sahip kişilerin ekonomik sıkıntılar, aile içi bunalım gibi nedenlerle son bir ayda 8 intihar, 22 intihara teşebbüs olmuştur. Sayılarla ifade edilen bu konunun insan canı olduğu unutulmamalı ve bir kişinin bile intihara teşebbüs etmesi son derece önemli olmalıdır.

TBMM'nin görevi, bireyleri bu çaresizliğe iten tüm psiko-sosyal, ekonomik ve toplumsal davranışları inceleyerek nedeni ne olursa olsun bu durumdan çıkış yolları bulmaktır. Bu nedenle Aydın ilinde son aylarda yaşanan intihar vakalarının nedenlerinin tespit edilmesi, toplumsal psikoloji ile bireylerin gündelik yaşamlarını destekleyici politikaların iyileştirilmesi ve yeni politikaların Yüce Meclisimizce belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98’inci İç Tüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Facebook'tayız
Twitter'dayız
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2013 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Bagkur Sorgulama
izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   sex shop   vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   vibratör   iç giyim   sex shop   sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   işitme cihazı