Reklamı Geç


Aydın için Oda ve Borsalar'dan Güçbirliği

Nazilli Ticaret Odasında gerçekleşen toplantıya Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, oda ve borsa başkanları katıldı.
Bu haber 2017-08-04 03:19:54 eklenmiş ve 775 kez görüntülenmiştir.

Nazilli Ticaret Odasında gerçekleşen toplantıya katılan Oda ve Borsa Başkanları, görüşlerini dile getirdiler.

Toplantıda bir konuşma yapan Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan “Aydın’ımızın Oda ve Borsalarının güç birliği toplantısını gerçekleştirdik. Toplantımızın amacına gelecek olursak, amacımız bölgemizin sorunlarının daha güçlü bir ses ile haykırmak ve dile getirmek hem yerelde, hemde merkezi hükümet anlamında sesimizi duyurabilmek, önemli olan acil sorunları bir an evvel çözüme kavuşturmak.

AYDEM Tek taraflı indirimleri kaldırdı

Özellikle son günlerde yaşanan bir şey var Enerji Piyasasında AYDEM’in yapmış olduğu indirimler vardı. Bu indirimleri kaldırıp yerine Ulusal  tarifeye getirdiler nedendir ne değildir bir bilgimiz yok. Maliyetlerin arttığı söyleniyor ama dövizde artış yok buna bağlı olarak bir artış yok nedenini anlayamadık bununla alakalı tedbirlerimizi görüştük.

Sorunlarımız ortak

Otoban sorunumuz var, bu konunun bir an önce ele alınması gerekli diğer yandan çift taraflı demir yolu, incirde teşvik ve buna benzer bir çok ortak noktamız var bunları tek ses olarak çözme noktasındayız.

Toplantı da ele alınan Ortak sorunlar ise şu şekilde

TURİZM

Sektörde faaliyet gösteren işletmelerin mali büyüklüklerine göre değerlendirilerek özel borçlarının ertelenmesi, en az bir yıl geri ödemesiz düşük faizli kredi imkanların sağlanması ile sektör teşvik ve sübvanse edilmelidir.

İlimizde, önemli potansiyele sahip Termal Suyun sağlık sektöründe kullanılması ile Sağlık Serbest Bölgesinin kurulması teşvik edilmelidir.

Köy turizminin gelişmesi için pilot uygulama ile Nazilli’de “ Uzun Yaşam Köyünün “ kurulması amacıyla hazine arazisi tahsis edilmelidir.

Didim de Kurvaziyer Liman yapımı programa alınmalıdır.

Didim de, 50 yataklı Devlet Hastanesi yetersizdir. Özel Hastanenin de olmadığı ilçeye en az 150 yataklı yeni bir hastane yapılmasını talep ediyoruz.

Kuşadası Kongre Merkezinin daha aktif kullanımı için çalışma yapılması

Kuşadasında kruvaziyer turizmi teşvik etmek için 30 dolarlık teşvikin yasallaşması gerekir

Turistik yörelerde satılan yöresel ürünler için belirli bir standart uygulanması

Turistik tesislerde alacarte satışlarda uygulanan %18 verginin %8 olarak uygulanması

Yöresel ürünlerin ve antik kentlerin il genelinde ortak tanıtım ve satışı için merkezler kurulması

Unescoda daha fazla alanın dünya tarihi listesinde yer alması

TARIM ÜRÜNLERİ:

Pamuk, incir, zeytinyağı, kestane vecam fıstığı stratejik ürün olarak kabul edilmeli, incir, zeytinyağı ve kestane üretimi prim ile desteklenmelidir.

Zeytinyağı rekoltesi düştüğünde fiyatlar yükseliyor, sektörde hileli ve tahşişli satışlar başlıyor ve tüketici yanıltılıyor. Zeytinyağı sektörünün geleceği için, taklit ve tağşişdeki cezai yaptırımların arttırılması, sorumluların nitelikli suçlar kapsamında cezalandırılması gerekmektedir.

Zeytinyağı işletmelerinin çoğu yerleşim bölgelerinin içerisindedir. Tesislerde oluşan Atıksuların toplanması hususunda 2015/10 sayılı Genelgeye göre istenilen ölçüde havuz yapmak için arazi bulunamamaktadır.

Söke, Didim ve Kuşadasında mezbahaya ihtiyaç vardır.

Tarımda ürün çeşitliliği teşvik edilmelidir.

Tarımda maliyeti düşürücü faaliyetler desteklenmelidir.

İncire özel bir teşvik sağlanmalıdır.

YATIRIM TEŞVİKLERİ VE YATIRIM ALANLARI

Organize sanayi bölgeleri içinde TEDAŞ mülkiyetindeki elektrik dağıtımı ile ilgili tüm sistemlerin bedeli karşılığında OSB ‘lere devredilmelidir.

İlimizde Sanayi alanlarının yetersizliği sebebi ile yeni yatırımların yapılması için 1/100.000 ölçekli çevre düzeni yeniden güncellenmelidir.

Aydın’ ın her yönden gelişmesine katkı vereceğine inandığımız; Aydın Serbest Bölgesinin ve Jeotermal enerjinin kullanılacağı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ nin en kısa sürede tescil edilerek yatırım programına alınmasını istiyoruz.

Organize Sanayi Bölgelerinde beton santralleri ve bazı madenlerin kırma eleme tesislerinin yatırımları “gerekli çevresel limit konsantrasyon değerleri sağlandığı taktirde” uygun görülmelidir.

Avm ve zincir mağazalar için önlem alınması

Nazilli osb’nin genişleme alanı sorunu bulunmaktadır. Yatırımların artması için bu sorunun hızlıca çözülmesi gerekmektedir.

Kayıt dışılığı önlemek için teşviklerin artrılması gerekmektedir.

Nazilli’de bulunan eski polis okulu alanı bölge halkına yarar sağlayacak bir yatırımla değerlendirilmelidir.

Bozdoğan ilçesinde bulunan mermer işletmelerinin atık sorunu için çözüm üretilmesi gerekmektedir.

ULAŞIM

Büyükşehir olup da, sivil havacılığa hizmet veren bir havaalanı olmayan tek il Aydın dır. Aydın’ a en kısa sürede bu şekilde hizmet verecek havaalanı yapılmalıdır.

İzmir-Aydın-Denizli tren hattının Yüksek Hızlı Tren hattı haline getirilmesini, Aydın-Denizli otobanının yapılmasını istiyoruz.

Programa alınan Aydın-Çine Demiryolu hattının yapılmasını, restorasyon çalışmaları devam eden Söke Tren İstasyonu bünyesindeki müştemilatın Restorasyon sonrası Söke Ticaret Odası tarafından işletilmesini istiyoruz.

Didim – Yeniköy arasında şehirdışından geçen 2. Duble yol çalışması yapılmalıdır.

ÇEVRE

Jeotermal enerji santrallerinin çevreye olan etkileri hususunda bilimsel bir rapor hazırlanması ve bu kapsamda santrallerin ve yapılacak yatırımların denetlenmesi gerekmektedir.

Büyük Menderes nehrinin aşırı kirliliğinin neden olduğu sağlık sorunları bütün bölge için büyük tehdittir. Büyük Menderes nehrinin temizlenmesi için bütünüyle ele alınması gerekmektedir. Bu vesile ile menderes nehri turizm ve ulaşım amaçlı da kullanılabilir.

EĞİTİM

Çağdaş bir üniversite eğitimi için, Adnan Menderes Üniversitesinin 3’e bölünerek; Aydın Merkezde Adnan Menderes, Nazilli de Sümer ve Söke de Milet Üniversitelerinin kurulmasını istiyoruz.

Mesleki eğitimde ustalık ve ahilik değerlerinin işlendiği, öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği ile üretme kabiliyeti ve isteklerini ortaya çıkaracak yeni müfredat çalışmalarının yapılmasını ve ilimiz imalat sektörünün ihtiyacını karşılayacak meslek alanlarında ihtisaslaşmanın sağlanmasını istiyoruz.

ENERJİ

Aydem tarafından uygulanan indirimli elektrik anlaşmalarının tek taraflı olarak iptal edilmesi sonucu oluşan mağduriyetin giderilmesi,

Doğalgaz hattının Söke’den Didim’e kadar uzatılması, doğalgaz altyapısının sanayi işletmelerine öncelikli olarak ve bedelsiz olarak ulaştırılması,

Jeotermal kullanım alanlarının artırılması

 

 

 

 

ETİKETLER : Naz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Facebook'tayız
Twitter'dayız
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

TURKUAZ GAZETESİ
© Copyright 2013 TURKUAZ. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Bagkur Sorgulama
izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   sex shop   vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   vibratör   iç giyim   sex shop   sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   işitme cihazı